50+ tipů, jak ušetřit na energiích – tipy na úsporu energií

Zajímavé tipy na šetření peněz za energie (plyn a elektrickou energii).

Výdaje v poslední době rostou a týká se to samozřejmě i ceníků dodavatelů elektrické energie nebo plynu. Kdo umí s energiemi hospodařit, ten bude králem. Nezáleží přitom, jestli elektřinou doma přímo topíte nebo ji využíváte pro ohřev vody v bojleru, případně jen na vaření a svícení. Prostor pro úsporu je zde vždy, stačí jen vědět, jaké řešení bude nejlepší. Přemýšlet teprve u faktury je pozdě, zvláště v dnešní době je nutné racionalizovat spotřebu energií a vědět už dopředu, na čem přesně jste.

 

Pojďme si říci pár rad k dobru, tuhle dobu plnou zvratů a nepříjemností jistě společně zvládneme!

 

Kupujte si vždy úsporné spotřebiče

Třída A+++ slibuje nejvyšší úsporu spotřebičů.

Šetřit musíte už v obchodě, rozhodně tím ale nemám na mysli koupi velmi levné a často také nespolehlivé elektroniky nebo bílého zboží. Pořídit si totiž můžete úsporné spotřebiče, orientujte se podle energetických štítků, které vám napoví. Jsou v kategoriích A až D, přičemž nejzajímavější je třída A+++, která slibuje nejvyšší úsporu při zachování všech standardů, podle nichž má vybraný spotřebič fungovat a obsluhovat domácnost.

Je to jednoduché, na energetickém štítku si prohlédněte své favority a seřaďte si je i podle přibližné roční spotřeby v kWh. Opravdu se vám vybraný spotřebič finančně vyplatí a nebylo by lepší vyměnit jej za úspornější alternativu? Zvláště pokud jde o ledničku, pračku nebo třeba televizor, tedy spotřebiče používané dnes a denně, je vhodné určité zamyšlení.

 

Úsporné žárovky opravdu bodují

Úsporné žárovky jsou také skvělým způsobem, jak ušetřit na energiích.

Řada lidí už je vyměnila, někteří však stále tvrdošíjně prosazují varianty 40, 60 a 100 W. Ovšem pozor, pokud s nimi doslova prosvítíte celou zimu, je jasné, že se taková spotřeba promítne do vyšších výdajů za elektřinu. Nebylo by lepší pořídit úsporné žárovky? Je to jednorázová investice, která má poměrně rychlou návratnost.

Osvětlení se může vyplatit už příští rok, navíc při životnosti starých žárovek kolem dvou tisíc hodin svícení dostanete příjemný bonus. Úsporné žárovky totiž vydrží mnohem více a určitě se nemusí tak často měnit. Štafle, baterku a další věci tak necháte v komoře. A vzhledem k tomu, že jedna žárovka může meziročně uspořit i pár stokorun, spočítejte si sami, kolik vás stojí osvětlení, které bylo tradiční ještě v devadesátých letech. Utírejte rovněž ze světel a žárovek prach, tato možná zdánlivá drobnost se také projeví v nižší spotřebě.

 

Jak ušetřit s ledničkou?

O tom, že je třeba pohlídat si zejména energetický štítek nových spotřebičů v kuchyni, jsme si již něco řekli. Ale jak potom s vybranou ledničkou zacházet, aby byl její úsporný provoz opravdu na jedničku? Existuje více bodů, kterých byste se měli držet. Námraza, byť by měla „jen“ pár milimetrů, může zvýšit spotřebu chladničky až o třetinu.

Do ledničky patří jen vychlazené potraviny, a ne horká jídla, právě vytažená z trouby. Příliš často otevíraná lednička si také vyžádá víc energie. Otevírejte ji jen tehdy, když z ní chcete něco vzít.

 

Pokud se přistihnete, že ji otevíráte a jen zíráte dovnitř, co je tam dobrého, skoncujte s podobným zlozvykem. Možná to bude dobré i pro vaše dietní plány.

 

Úsporné praní se také vyplatí

Pračka, která pere úsporně.

Tohle je rada, která se týká speciálně našich praček. Oblečení můžete dobře vyprat i při nižších teplotách a i tehdy, když bude mít pračka nastaveno méně otáček. Málo zašpiněné oděvy stačí prát i na třicet stupňů Celsia, potěšíte tím i bavlněná vlákna, ze kterých je vaše tričko nebo sukně. Oblečení bude vypadat lépe a ušetříte za elektřinu, což jsou hned dvě velká plus!

Nikde není psáno, že musíte vše prát na devadesát stupňů. Pokud byste to dělali, textilní vlákna se brzy opotřebují a můžete jít do butiku znovu. I při praní na třicet se s klasickým práškem odstraní drtivá většina bakterií, o to tu jde především. A jen tak mimochodem, i v tomto ohledu se vyplatí spíše kvalitnější prací prostředek, cena za jedno praní nebude stále nijak astronomická. Plus je i vyšší účinnost při nízké teplotě praní.

A mimochodem, bez předpírky ušetříte další výdaje, a to i za vodu a prací prášek. Praní na nižší teplotu, zvolení kratšího programu, to je každému určitě jasné. Perte také jen tehdy, když je pračka plná, abyste ji zbytečně nezatěžovali kvůli dvěma kouskům bavlny. Totéž platí pro myčku, která v případě využití úsporného programu, jenž počítá s mytím na padesát stupňů Celsia, znamená asi čtvrtinovou úsporu elektřiny. Také ji zapínejte jen tehdy, když je co mýt, a nikoliv kvůli dvěma skleničkám, to nemá smysl.

 

Vaření s elektřinou

Nezapomeňte na to, že hrnce mají pokličku, to je pravidlo číslo jedna. Nechcete, aby teplo proudilo jen tak pryč, že? Plotýnku zvolte úměrně velikosti hrnce, právě proto máte doma hned čtyři, tak toho nezapomeňte využít! Pokud to neuděláte, budou výdaje za vaření vyšší – a meziročně může takový postup znamenat i slušnou sumičku na výsledné faktuře za odběr elektřiny. Plotýnku vypněte ještě předtím, než dovaříte, zbytkové teplo není žádná prázdná fráze.

Pokud vaříte jen krátce, tlakový hrnec bude správná volba. Uspoří nejen cenné minuty, ale i kilowatthodiny, rozdíl může být i více než třetina spotřebované energie oproti jiným variantám. A co samotný ohřev vody, třeba na čaj nebo kávu? V žádném případě nevyužívejte plotýnkový vařič. Od čeho máte rychlovarnou konvici?

Troubu v době, kdy pečete, raději neotevírejte – a to i kvůli bezpečnosti, lepší budou prosklená dvířka, abyste si mohli ověřit všechno důležité. Jídla, která mají méně než 400 gramů, spíše ohřejte v mikrovlnce než na varné desce.

 

Vsaďte také na nízký tarif

Dříve se mu říkávalo „noční proud“ a byl hodně oblíbený. Zapnout spotřebič s vysokým odběrem elektřiny v době, kdy běží nízký tarif, je velmi důležité. Správné načasování může meziročně ušetřit zajímavou částku. Takzvaný odložený start potěší majitele novějších myček nebo praček, dá se velmi jednoduše nastavit pomocí stisknutí pár tlačítek. Proč ohřívat vodu v bojleru, když přijde ke slovu vysoký tarif? Pravda, u dnešních ceníků se rozdíly trochu mažou, ale pořád platí, že je nízký tarif, už z podstaty názvu, výhodnější.

 

Dvoutarifní sazbu za elektřinu je nutné využívat na maximum, zvláště pak v období, kdy snaha docílit úspor prostě musí být úspěšná!

 

Proč se nezamyslet nad změnou dodavatele?

Trh je plný konkurence a nejsou tu jenom velcí hráči. Než řeknete kategorické NE, prohlédněte si jednotlivé nabídky napříč dodavateli energií a zjistěte si, jestli byste jinde neměli výhodnější podmínky. Jak dlouhou fixaci dostanete a jaká bude cena za jednu kilowatthodinu elektřiny? I to jsou důležité otázky, které byste si měli položit. Nikde není psáno, že větší dodavatel s lepším renomé na trhu nebude levnější. Může to být právě naopak, má za sebou slušné finanční zázemí a může si dovolit lepší cenovou nabídku. Alespoň zkuste své možnosti, ověřte si, co je možné v praxi! Třeba budete nakonec i mile překvapeni?

 

Topit elektřinou nebo plynem?

Jde o variantu, která se ze všeho nejvíce prodraží a účet může růst při nynějších cenách těchto komodit až do astronomických hodnot. Je třeba přemýšlet o alternativě, kterou se může stát kotel na dřevo či pelety, tepelné čerpadlo nebo i další varianty. Přímotop je velmi drahá záležitost, která by měla sloužit spíše jako záloha, než číslo jedna ve vašem žebříčku. Je pravda, že například kotle na uhlí jsou neekologické, ale naštěstí máme v moderní době celou řadu alternativ a nemusíme se nutně vracet do 19. století. Stačí se rozhlédnout na trhu a vymyslet řešení, třeba i ve spolupráci s odborníky na danou problematiku. Vytápění je základ, to platí hlavně pro rodinné domy a větší bytové jednotky.

 

Úsporný bude i váš počítač

Pokud máte herní stolní PC, jistě dobře víte, že jde o velkého energetického žrouta. Nebylo by lepší v této pohnuté době vyzkoušet změnu? Místo stolního PC přejděte na notebook, komponenty jistě nebudou zase o tolik horší, abyste to nezvládli.

Notebook vyžaduje menší množství energie a velkou výhodou je jeho přenositelnost, můžete si ho vzít i na cesty nebo jinam, kde je k mání stabilně elektrická zásuvka. Gauč, ale klidně i postel. Kdo tvrdí, že musíte být při práci pořád za kancelářským stolem, že? Vždyť tohle nepsané pravidlo patří do staré doby!

 

Pár zajímavých čísel k dobru

Určitě byste chtěli vidět nějaké srovnání, řeč čísel, která napoví mnohem více. Tak například, první myčky ještě z přelomu osmdesátých a devadesátých let byly skvělým vynálezem. Spotřebovaly však o polovinu více elektřiny než dnešní modely. Pokud budete topit, nezapomeňte, že každý stupeň Celsia navíc v obytné místnosti znamená o šest procent vyšší náklady. Kdo má rád poněkud nadstandardní teplo, musí sáhnout hlouběji do peněženky.

 

Mýty a polopravdy o úsporách

Nevěřte všemu, co čtete. V některých textech se dozvíte zavádějící informace, které vám úsporu vlastně moc nepřinesou, spíše naopak. Například je to mikrovlnka, co má být žroutem energie. Jistě, příkon je vysoký, ale na druhou stranu, za dvouminutový ohřev spálíte jen minimum elektřiny, stránka výdajů tedy rozhodně nebude v kritických hodnotách. Rovněž nenechávejte nabíječku v zásuvce, protože i když je notebook či mobil odpojen, stále se spotřebovává malé množství elektřiny. A meziročně to může být i pěkných pár stokorun!

A do třetice si dejme k dobru mýtus týkající se žárovek, jenž zvláště v LED době nepůsobí moc logicky. Pokud zhasnete v místnosti, kam plánujete přijít až za dalších pár minut a nenecháte stále rozsvíceno, dosáhnete úspory. Zhasnutí a rozsvícení nespotřebuje tolik energie, jak se traduje. Tohle možná platilo v době první republiky, kdy měla žárovka příkon řádově ve stovkách watt. A ruku na srdce, tohle už je technologický pravěk. S podobnými žárovkami se setkáte už jen v rukou sběratelů.

 

Pár slov na závěr

Je třeba docílit úspory, v dnešní době cena elektřiny nebo plynu stále stoupá, ať už používáme tyto energie na vaření nebo topení, měli bychom se vždy zamyslet. Neřešte každý detail, ale hlavně se zamyslete nad spotřebiči, které mají největší odběr. Typicky to je elektrická trouba nebo vařič, pračka, lednička, popř. myčka a sušička. Nové spotřebiče, které jsou na úspornější výkon doslova jako dělané, se určitě hodí do kuchyně i koupelny. Nemusíte měnit své každodenní návyky a být večer jen u svíček. Osvětlení samo o sobě spotřebuje jen minimum energie, stačí výměna žárovek za úspornou variantu. Výměna ledničky a bojleru je ale o mnohem vyšších částkách, takže nejdříve řešte položky, které se promítnou do výsledné faktury za odběr energií ze všeho nejvíce. Rozhodně neuděláte chybu!

 

Mohlo by vás zajímat:

Jak ušetřit peníze při rostoucích cenách – další zajímavé tipy a rady, jak ušetřit v dnešní době nějaké peníze nejen na energiích.

 

Znáte nějaké další způsoby, jak ušetřit peníze na energiích? Napište své zkušenosti do diskuse a inspirujte ostatní čtenáře.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply