Jak rozeznat podvody se stopou umělé inteligence?

Podvody se stopou umělé inteligence AI.

Na první pohled to vypadá lákavě, zhodnocení volných finančních prostředků o velká čísla, přitom nemusíte vyvinout žádné úsilí. Už v tomto bodu by měl zkušeným investorům zablikat v hlavě červený majáček. Pozor, tady něco nehraje! Podobné podvody jsou na internetu k vidění už několik let, ale v souvislosti s nedávným rozvojem AI je jejich dosah mnohem hlubší. Umělá inteligence zlepšuje život lidí, zkracuje vzdálenosti, umí dobře poradit v mnoha směrech, ale také je velmi snadno zneužitelná.

 

Zvláště tam, kde lidé nemají praktickou zkušenost a nevědí, jak při svém snažení postupují online podvodníci.

 

Kvalita zpracování nebezpečně roste

Samozřejmě, mnoha lidem je jasné, že jde o podvod. IT odborníci jej snadno rozeznají, lidé, kteří se v online prostoru pohybují jen málo nebo vůbec, ale mohou snadno podlehnout vábení cinkajících zlaťáků. Zvláště pokud jsou u této klamavé reklamy uvedeny konkrétní částky, jednoduše si spočítají, kolik by jim takové snažení vyneslo za týden, měsíc nebo rok.

Pokušení je silné, na první pohled se zdá, že je všechno v pořádku. Investiční příležitost se už nebude opakovat, ten, kdo reklamu vidí, by měl okamžitě jednat. Ideálně dřív, než si toho všimne kdokoliv jiný a vloží volné prostředky sám, aby je následně zhodnotil. Je běžné, že podvodníci zneužívají slavná jména, která jsou všem notoricky známá. Bývalý ministerský předseda Andrej Babiš, dlouholetý fotbalový reprezentant Petr Čech nebo prezident Petr Pavel, tím ovšem výčet osobností veřejného života nekončí.

 

Zneužití je vlastně velmi snadné

A jak u podobných podvodů pracuje umělá inteligence? Jednoduše tak, že rozhovor nebo vystoupení v médiích, který poskytla známá tvář, se nastříhá, aby vyhověla zadání podvodníků. Jinak řečeno, lze upravit vyjádření pomocí vhodně propojených fragmentů reálného videa. A pozor, pokud vše působí přesvědčivě, povede se nalákat řadu důvěřivců.

Možná si říkáte, že na podobné hlouposti byste sami nenaletěli. Ale opak může být pravdou, AI dokáže být v zásadě velmi věrohodná a její využití je pro různé podvodníky v kyberprostoru velmi lákavé. Jak byste se zachovali? Co byste udělali, kdybyste našli podobnou zprávu? Odsoudili byste ji hned jako podvod? Nebo byste se zamysleli nad výdělkem, který může přinést? První myšlenky se upínají k penězům a k tomu, co byste si za ně mohli pořídit.

 

Říká se tomu deep fake video

Tím ale ještě podvody s umělou inteligencí nekončí. Video lze nejen vhodně nastříhat, je možné také mírně zkorigovat mimiku obličeje jeho aktérů, upravit pozadí a podobně. Slavné osobnosti následně pronášejí fráze, které znějí doslova jako z televizní obrazovky. A ne každého napadne, aby si je ověřil prostřednictvím vyhledávače. Investujte pár tisíc korun a meziroční zisk bude o několik tříd výše, pohádkové zisky jsou typickým úkazem u podobných podvodů. Cílem je nalákat co nejvíce lidí a pak se investice rozplyne ve vzduchu.

Co dělat, abyste nenaletěli také?

  • Buďte skeptičtí. Dokud si nějakou zprávu neověříte v jiném zdroji, jako by ani neexistovala.
  • Neklikejte na internetu na vše, co vidíte. Naopak si dobře rozmyslete, kam se přesně vydáte.
  • Nikdy nezadávejte osobní údaje do formulářů, které vypadají podezřele či nejsou ověřené.

 

Prověřujte si všechny informace

Pokud si budete hledat zdroje k různým výrokům na síti, minimalizujete tím riziko, že se stanete obětí podvodníků. Je nutné, abyste byli obezřetní a vždy měli na paměti, že kontrola faktů je na prvním místě. Investice, které zhodnotí volné peníze v řádu desítek nebo stovek procent, prakticky neexistují. Museli byste mít obrovské štěstí, abyste investovali do Bitconu ještě v době, kdy měla mince hodnotu jedné pizzy.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply