V tomto článku jsem se rozhodl trochu zavzpomínat na svůj první online byznys Zeekrewars, na který jsem narazil, když jsem se začal více zajímat o možnosti vydělávání na internetu. Tento online projekt nabízel lehký a bezpracný výdělek, přičemž nešlo o žádné drobné. Jak se však později ukázalo, byl to dokonalý podvod – Ponziho schéma, díky němuž majitel ZeekRewards Paul Burks vydělal krásných více než 600 milionů USD. Alespoň takové číslo udává organizace SEC, která vtrhla do jejich kanceláří a zmrazila menší část finančních prostředků.
Ta větší část se rozdělila mezi účastníky, kteří přišli do tohoto Ponziho schématu mezi prvními.
Všechno to začalo v březnu 2012, ale pamatuji si na to, jako by to bylo teprve včera. Přišel za mnou kamarád a řekl mi „Hele, narazil jsem na skvělý online byznys.“ Do té doby jsme „vydělávali“ jen drobné na klikacích a emailingových systémech. Znáte to, když vám do emailu přijde nějaká reklamní zpráva a vy na ni kliknete, dostanete pár korun. Mimochodem, o paid to click systémech si na těchto stránkách můžete přečíst můj názor, moje zkušenosti. Stačí se prokliknout na tento článek.
Rozhodli jsme se posunout o kousek dál, protože klikačky nám nabízely jen chabý výdělek. A tak jsme se zaregistrovali do ZeekRewards.
Proč jsme se vlastně zaregistrovali do Zeekrewars?
Byl to projekt, který účastníkům sliboval finanční svobodu. Celý systém byl velmi jednoduchý a to byl i hlavní důvod, proč si ho oblíbili více než 2 miliony lidí po celém světě. V ČR a SR bylo registrovaných možná až 30 000 lidí.
Vidina snadno vydělaných peněz a hlavně zajištění finanční svobody zatemnila více registrovaným účastníkům mozek. Stejně jako mně a kamarádovi, a proto jsme neměli problém do tohoto projektu investovat pár stovek dolarů.
Jak fungoval ZeekRewards a jejich penny aukční portál Zeekler?
Po zaregistrování se na stránce Zeekrewards.com bylo naším úkolem každý den poslat alespoň jeden inzerát na nějaký inzertní portál. Za to jsme dostávali odměnu 1,5 až 2 % z denního zisku společnosti. Cílem samozřejmě nebylo jen posílat inzeráty, ale získat prostřednictvím nich i nějaké skutečné zákazníky, kteří by hráli v penny aukcích.
Stránka, na které penny aukce probíhaly, se nazývala Zeekler.com. Netřeba si to plést s ZeekRewards. Zeekler byl jen pro zákazníky, kteří dražili věci, zatímco ZeekRewards byl pro spolupracovníky/partnery, kteří si chtěli vydělat peníze.
Jak fungovaly penny aukce na Zeekler?
Penny aukce na Zeekleri probíhali takto: Majitel obchodu vyhlásil aukci na jakýkoliv produkt – mobil, notebook, nějaké drahé hrnce, šperky, hodinky, čas od času se dražila i dovolená či drahé auto.
Aukcí probíhalo na portálu současně několik. Dražit se začínalo od nuly, čili i ta dovolená, která měla reálnou hodnotu 4 000 USD, stála na začátku 0 USD. Postupně jak se čas začal odpočítávat k nule, zákazníci začali přihazovat bidy. Ten, kdo přihodil jako poslední, vyhrál.
Posledních 30 sekund bylo vždy zajímavých. Pokud někdo přihodil 5 sekund před vypršením limitu, stoupla hodnota draženého produktu o 0,01 USD a čas se prodloužil opět na 30 sekund. Takto tam hráči hráli i 6 hodin, až nakonec neměl kdo přihodit a čas se dostal na 0 sekund.
Často se stávalo, že se na Zeekler vydražil například notebook, jehož maloobchodní cena je 800 USD, jen za 35,00 USD . Nyní si říkáte: co? Notebook v hodnotě 800 USD za 35 USD? Vždyť na tom nemohli být nijak ziskoví. Mějte ale na paměti, že jedno přihození – jeden BID sice zvýšil hodnotu draženého produktu jen o 0,01 USD, ale měl hodnotu 1 USD. Takže pokud se notebook vydražil za 35,00 USD, zákazníci v podstatě vyházeli 3,500 bidů, a tedy za notebook zaplatili až 3,500 USD.
V čem spočíval trik ZeekRewards na který naletělo 2 miliony lidí?
Problém byl v tom, že málokdo ze zákazníků si zakoupil bidy za vlastní peníze. Ptáte se, odkud pak nabrali 3,500 bidů, které vyházeli na ten notebook? Za ty jsme zaplatili samozřejmě my – spolupracovníci/partneři ZeekRewards. 100 bidů stálo 100 USD.
Ukázka, jak vypadal inzerát v ZeekRewards backoffice. „Zaregistrujte se zdarma, získejte 500 přihazování (bidů) a vyhrajte nějakou zajímavou cenu.„
Na to, abychom přilákali zákazníky, kteří by hráli a dražili produkty na Zeekler, jsme jim v inzerátu museli nabídnout bidy zdarma.
Nic jste nemuseli tvořit, vše bylo připraveno ve vaší internetové kanceláři. Doufal jsem, že se někdo zaregistruje přes ten můj odkaz, použije zdarma těch 100 bidů, za které jsem zaplatil 100 USD, zalíbí se mu to a další bidy na přihazování bude nakupovat už z vlastní kapsy – z čehož bych já vydělával.
Další podstatnou věcí bylo, že když jste za své peníze nakoupili například těch 100 bidů a někdo se přes vámi zadaný inzerát na Zeekler zaregistroval, dostali jste na svůj účet 100 VIP bodů. Tyto body se vám během následujících 3 měsíců zhodnocovaly a na konci jste měli na účtu trojnásobek. To znamená, že vašich investovaných 100 USD se zhodnotilo na 300 USD. To je 200% zhodnocení za 3 měsíce. Takové pohádkové zhodnocení investice nenabídne ani ten nejrizikovější HYIP program.
Vždy, když si na to vzpomenu, kroutím hlavou. Jak jsem mohl naletět na tak jasné Ponziho schéma. Byl jsem však nezkušený a hloupý.
Velmi štědré byly i provize za nové spolupracovníky, které jste zaregistrovali do své struktury, a v případě, že i oni nakoupili za vlastní peníze bidy a v inzerátech je zdarma nabízeli zákazníkům, dostali jste slušnou odměnu.
Vše bylo tak krásně do detailů promyšlené, že málokdo zjistil, že ve skutečnosti jde o sofistikovanou Ponziho nelegální hru, kde ty penny aukce a nakupování bidů byly ve skutečnosti lze jen kamufláží na oklamání.
Trpké probuzení do reality
Z ničeho nic, ze dne na den se všechny sny o „finanční svobodě“ rozplynuly. Mnozí, kteří měli v minulosti s podobnými projekty zkušenosti, pravděpodobně tušili, co se stane, ale nepočítali s tím, že to bude tak brzy. Pro ostatní, pro které to byla první a zároveň i poslední zkušenost s internetovým „vyděláváním“, to byl úplný šok. Zhruba v polovině srpna 2012 (po cca 5 měsících od mé registrace) vtrhla organizace SEC (Americká Komise pro cenné papíry a burzy) do kanceláře ZeekRewards a zmrazila všechny peníze společnosti. Po čase jsme zjistili, že společnost vydělala přes 600 milionů USD, z toho 350 milionů rozdali členům, kteří byli v pyramidové struktuře na vrcholu.
Mnohem šokující bylo zjištění, že z celkové částky 600 milionů USD byla jen 2 procenta získaných ze Zeekler penny aukcí (což představuje 12 milionů USD), čili od reálných zákazníků, kteří nakoupili bidy za své vlastní peníze. Zbývajících 580 milionů dolarů získal majitel ZeekRewards stránky z nákupu bidů spolupracovníky, kteří si chtěli zajistit finanční nezávislost. A z těchto peněz vyplácel účastníky, kteří se zaregistrovali do tohoto podvodu mezi prvními. A jsme u definice Ponziho schématu.
Plánovaný podvod, nebo se to jen nešťastně zvrtlo?
Tak na tuto otázku by věděl odpovědět nejlépe asi samotný majitel – pan Paul Burks. Možná když vytvářel Zeekler a ZeekRewards, měl ty nejlepší úmysly, ale po čase mu muselo dojít, že těch pár stovek hrajících zákazníků, kteří si na Zeekler zakoupili bidy za vlastní peníze, nedokáže uživit 2 miliony registrovaných spolupracovníků v ZeekRewards.
Ať je to tak či onak, ZeekRewards se nesmazatelně zapsal do historie jako jeden z největších (ne-li největší) podvodů.
Ptáte se, jak dopadl majitel Paul Burks? Po internetu koluje mnoho teorií – údajně dostal domácí vězení a přitom musel zaplatit pokutu 4 miliony USD. Pokud si ale ulil nějaký miliónek (o čemž nepochybuji) před uzavřením společnosti, nemusel to být pro něj velký problém.
Následoval další podvod – Banners Broker
Mnozí (já jsem nebyl výjimkou) ještě týž měsíc, kdy skončil ZeekRewards, z frustrace a v důvěře, že získají zpět ztracené peníze, skočili hned do dalšího internetového byznysu. Ten dopadl, samozřejmě, podobně. Rozdíl byl v tom, že je nezrušily žádné úřady.
Mluvím o projektu Banners Broker, o kterém jsem napsal samostatný článek Banners Broker, podvodný projekt desetiletí.
Investuj své peníze do virtuální věci, která nemá žádný smysl (ani hodnotu), nedává nikomu žádný užitek, a pak čekej, že se najde stejný hlupák jako ty, díky kterému vyděláš.
Mohlo by vás zajímat:
7 tipů, jak odhalit pyramidové podvody – v článku se dočtete, jak rozeznat seriózní investiční firmy od Ponziho schématu.
Pár slov na závěr
Když se dívám na oba tyto projekty nyní, s odstupem času, kroutím hlavou, jak jsem do něčeho takového mohl dát vlastní peníze.
Naštěstí v případě ZeekRewards to dopadlo relativně dobře. Část peněz, které organizace SEC zmrazila společnosti ZeekRewards, vrátila poškozeným investorům. Bylo to možná nějakých 280 milionů USD. I mně se vrátila větší část investovaných peněz.
Má to ještě jedno pozitivum. Díky mým negativním zkušenostem s projekty ZeekRewards a Banners Broker jsem začal tvořit tuto stránku. Na ní čtenáře varuji před různými podvody, ale na druhé straně poukazuji i na legitimní formy vydělávání na internetu.
Nedávno jsem napsal článek, ve kterém vysvětluji na základě zkušeností se zmíněnými projekty ZeekRewards a Banners Broker 10 společných charakteristik každé společnosti, která podniká na principu Ponziho schématu. Tento článek si můžete přečíst kliknutím zde.
Pokud jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst i diskusní fórum, tam možná najdete nějaké zajímavé informace k tématu.
Také jste naletěli na tento podvod? Budu rád, pokud se zapojíte do diskuse a napíšete své zkušenosti.
Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.
Ahoj, mé jméno je Jiří a momentálně pracuji, samozřejmě z pohodlí domova, pro PR agenturu jako prodejce reklamy. Přitom dělám online marketing pro e-shop a věnuji se i tvorbě této stránky. Rád vyhledávám zajímavé možnosti, jak si vydělat online, a následně je zveřejňuji na tomto webu. Beru to jako koníček. Doufám, že si prostřednictvím mé stránky najdete i vy nějakou reálnou práci z domu nebo si alespoň vyděláte něco navíc.