Online obchody (eshopy), magazíny, blogy, diskusní fóra nebo různé internetové portály jsou všude, kam se jen podíváme. V dnešní době to není nic zvláštního, když čím dál více a více lidí využívá sílu internetu, aby ušetřili čas. Zamysleli jste se však někdy nad tím, že za každou takovou úspěšnou web stránkou stojí člověk (případně vícero lidí), který ji nějak musí řídit, respektive spravovat? Při nákupech na eshopu nebo čtení online magazínu nás to pravděpodobně nenapadne. A právě proto jsem pro vás připravil tento článek.
Následujících pár řádků tedy věnuji právě lidem ukrytým za dokonalým obsahem, který se k nám dennodenně dostává. Nejdříve vám přiblížím to nejzákladnější, tedy kdo je to administrátor (správce) eshopu a co správa webu nebo eshopu vlastně obnáší. Zmíním také pár míst, na kterých můžete nabídky na tuto „pohodlnou“ práci najít.
Kdo je to administrátor eshopu nebo web stránky?
Jak už bylo zmíněno, každá web stránka si vyžaduje pozornost a čas, aby byla aktivní a úspěšná. Tento systém není automatický (doufejme, že ani nikdy nebude, abyste si touto prací mohli i dále přivydělávat), musí ho řídit nějaký člověk. Často to však nemohou být zakladatelé a majitelé těchto stránek, protože to z určitých důvodů nestíhají, a tak hledají jiné řešení. Právě v této chvíli přichází na scénu administrátor, tedy správce této stránky. Takto „zaměstnaný“ člověk potom za dohodnutou finanční odměnu zodpovídá za aktivní chod stránky, magazínu nebo eshopu, aby byly stále aktuální a „živé“. Při slově „zaměstnaný“ jsem použil uvozovky schválně, protože často nejde o typickou práci, tedy práci na plný úvazek. Nikdy však nevíte, na jak velkou stránku se vám podaří narazit a jestli nakonec nezískáte i ten plný úvazek! V opačném případě je však také mnoho výhod, protože budete moci práci administrátora eshopu vykonávat jen jako part-time job při jiné práci nebo při dávce štěstí a šikovnosti budete dělat správce hned několika stránkám najednou. Sen? Ne tak docela, s odhodláním a plným nasazením může být už brzy realitou.
Co všechno musí administrátor zvládnout?
Tento typ práce z domu je v dnešní době jednou z nejrozšířenějších a nejspolehlivějších cest, jak si celkem slušně přivydělat. To však už záleží jen na vaší šikovnosti a chuti pracovat. Při velké konkurenci uchazečů o správu eshopu jsou však také patřičné nároky poskytovatelů. Nebojte se, nejde však o nic, co by běžný smrtelník s trochou snahy a chutí učit se nové věci, nezvládl (samozřejmě v případě, že jste takovouto práci ještě nevykonávali).
Hlavní povinnosti, kterým se žádný správce eshopu nevyhne
Už asi tušíte, co patří k základní náplni práce správce například takového eshopu. Pokud ne, tak nyní zbystřete. V první řadě jde o nahazování, resp. doplňování nových produktů, úprava a vkládání, aktualizace cen a vyhazování neaktuálních produktů. Právě eshopy se pyšní svou flexibilitou a neustálou aktuálností, kterou lákají svého zákazníka. Nikdo by přece nechtěl řešit objednávku na zboží, které už/ještě není v nabídce! Přesně na předcházení těmto nepříjemným situacím je tu právě správce, který je k dispozici kdykoliv je potřeba takovou změnu uskutečnit.
Další neodmyslitelnou součástí správy eshopu je také komunikace se zákazníky, která zahrnuje jak řešení zakázek, tak také vybavování reklamací nebo jiných problémů. Když jste zodpovědní za internetový obchod, musíte počítat také se zákazníky, kteří tam nakupují. Podobně jako v normálním obchodě, akorát s výhodou, že vy budete stále v teple svého domova.
V případě administrace webu (magazínu nebo blogu) už jde o individuální požadavky majitele, ale podobně jako u eshopu jde o udržování aktuálnosti stránky, čili nahazování nových článků a newsletterů, vkládání obrázků… Pokud je to potřeba, tak také o komunikaci s návštěvníky stránky. Ve všech případech je však potřebná flexibilita a 100% spolehlivost.
Další povinnosti, které může mít správce eshopu
Základními povinnostmi, které byly vyjmenovány v předešlém odstavci, to však nekončí. Administrátoři často plní mnoho dalších zajímavých úloh. Patří k nim například psaní článků na blog nebo psaní PR článků, tedy copywriting, případně přepisování už hotových textů, čili copyediting. Jen v krátkosti, při takovém typu psaní jde o reklamní články na stanovený produkt, které však s dostatečným cvikem a odhodláním zvládne napsat každý. Dál k povinnostem administrátora eshopu patří psaní popisu produktů, korekce textů, čili kontrola gramatiky hotových článků či popisů, případně další věci z online marketingu jako SEO a PPC. Tyto úlohy mohou vyznívat těžce až odpudivě, ale opak je pravdou. A pokud ovládáte gramatiku, rádi píšete, máte fantazii a komunikační schopnosti, budou to pro vás postupem času už jen banální záležitosti.
Jednou z nejzajímavějších úloh, které může správce webu nebo eshopu dostat, je také řízení chodu facebookové skupiny, případně jiných sociálních médií (Twitter, Instagram, Linkedin). Mnozí z nás tráví na sociálních sítích denně hodiny jen nesmyslným vysedáváním. Představte si, že byste tento čas dokázali přeměnit na kapitál, a to jen přidáváním aktualit na určenou facebookovou stránku. Pěkná představa, že?
U jednotlivých online stránkách a e-shopů může, samozřejmě, dojít také k jiným, individuálním povinnostem, které bude muset administrátor splnit (záleží na dohodě se zaměstnavatelem). To je však už součást práce jako každé jiné a je jen na vás, jak se budete snažit a jestli z dané situace dokážete vytěžit maximum.
Kde mohu najít nabídky na správu eshopu nebo webu?
Pokud už čtete tento článek od začátku s cílem dělat administrátora, nebo se ve vás správcovský duch probudil až u posledních řádků, možná vás už napadlo, kde byste se k takové příjemné prácičce dostali. Možnosti jsou skutečně neomezené a pokud máte v sobě jen trochu odhodlání, narazíte hned na několik příležitostí jednoduchým použitím internetu. Přesto vám však přináším přehled několika portálů, kde zaručeně natrefíte na to, co hledáte.
1. Všeobecné portály práce a inzertní stránky
Mám na mysli klasické portály práce jako profesia.cz, prace.cz, jobs.cz atd. Na těchto portálech je několik tisíc nabídek a sem-tam narazím také na inzerát, ve kterém firma hledá na externí spolupráci člověka, který jim bude spravovat web nebo eshop a starat se o sociální sítě. Vyplatí se sledovat také inzertní servery jako bazos.cz a také stránky jako webtrh.cz a webdeal.cz.
2. Portály mikropráce
Jde o zakázkové weby typu jaudelam.cz, stovkomat.cz a další. V dnešní době takových stránek stále přibývá a je jen na vás, který z nich si vyberete. Klidně můžete hledat na všech. Na tomto typu portálů můžete dokonce inzerovat také své služby.
V angličtině je dostupný například Fiverr.com. O tomto tématu si můžete přečíst více v rubrice – Portály na mikropráce. Najdete tam také seznam vícero českých i zahraničních portálů.
3. Katalogy freelancerů
Stejná pravidla platí i pro velké katalogy freelancerů. Kvalitní profil na webu freelance.cz nebo navolnenoze.cz udělá svoje a můžete získat dobré zakázky nebo solidního a věrného zákazníka. Poptávka po administraci webu a eshopu se objevuje i na široce specializovaném webtrh.cz, tam vás bude zajímat hlavně kategorie „Poptávky obchodu a marketingu“.
4. Internetové weby, portály zaměřené na správce webů
Stránky, na kterých by byly výlučně jen nabídky na správu eshopů a webů jsem nenašel. Existují však všeobecné portály, na kterých mají administrátoři vytvořenou samostatnou sekci. Jsou to například weby nakoduj.to/cz/ a nakresli.to/cz/. Na prvním zmíněném je momentálně asi 50 nabídek, na druhém více než 70 nabídek. Avšak musím podotknout, že většina z nich vyžaduje znalosti z programování.
5. Facebookové skupiny
Facebook jako nekonečný zdroj informací disponuje desítkami skupin s nabídkami práce na administraci eshopu, stačí chtít a být zaregistrovaný, což je v dnešní době už téměř každý. Konkrétně skupiny věnované administratorům webů sice neznám, ale určitě se nějaké najdou. Třeba jen hledat. Nějaké nabídky najdete určitě i na všeobecných FB skupinách.
6. Sledujte nabídky také na mojí stránce
Nabídky práce z této oblasti můžete sledovat také na mojí stránce, konkrétně ve speciální sekci práce z domu pro správce internetových obchodů a webových stránek. Čas od času se tam nějaká zajímavá nabídka objeví.
Nebo sledujte sekci homeworking práce, kde zveřejňuji další příležitosti na práci z domova, třeba správa FB skupiny, Instagramu, programování, psaní článků a podobně.
Pár slov na závěr
Jako každá práce, i správa eshopu, resp. webu má svoje pro a proti. Pozitiva však jednoznačně vyhrávají a jediné, co tedy musíte udělat, je sledovat výše zveřejněné portály a hlídat nabídky práce, případně zveřejnit vlastní inzeráty s nabídkou služeb.
Stačí, že jste flexibilní, komunikativní a dobře ovládáte český jazyk a gramatiku, pokud ještě ke všemu rádi trávíte čas na internetu a chcete si poměrně jednoduše přivydělat nebo dokonce také slušně vydělat, práce administrátora vám nejen finančně pomůže, ale může vás i bavit.
Ať už hledáte „bokovku“ nebo trvalejší práci, s dávkou odhodlání a chutí pracovat dokážete oboje. A zajímavost na závěr, nejnovější vědecké studie dokazují, že lidé mají o 87 % vyšší tendenci milovat svoji práci, pokud ji mohu vykonávat z pohodlí svého domova!
Pokud znáte nějakou facebookovou skupinu, případně webový portál zaměřený výhradně na administraci resp. správu eshopu a různých webových stránek, napište, rád ho zde doplním.
Mohlo by vás zajímat:
Doporučuji přečíst si také článek jak si přivydělat při práci placenými dotazníky. Tento způsob online výdělku je vhodný nejen pro zaměstnané, ale také pro maminky na mateřské dovolené, seniory nebo studenty.
Rozhodně si přečtěte také diskusní fórum, pravděpodobně tam najdete další zajímavé informace k tématu.
Pokud už máte se spravováním e-shopu nebo webu nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Možná svým příspěvkem inspirujete a motivujete dalších návštěvníky mé stránky.
Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.
Ahoj, mé jméno je Jiří a momentálně pracuji, samozřejmě z pohodlí domova, pro PR agenturu jako prodejce reklamy. Přitom dělám online marketing pro e-shop a věnuji se i tvorbě této stránky. Rád vyhledávám zajímavé možnosti, jak si vydělat online, a následně je zveřejňuji na tomto webu. Beru to jako koníček. Doufám, že si prostřednictvím mé stránky najdete i vy nějakou reálnou práci z domu nebo si alespoň vyděláte něco navíc.
Zdravím,
podobná práce by mě do budoucna určitě zajímala, ale není přeci možné se bez jakýkoliv zkušeností o takovou práci ucházet. Dá se takových zkušeností dosáhnout samostudiem, nebo je potřeba minimálně nějaký kurz, aby člověk dokázal pracovat se stránkami? Nemyslím práce, kde je potřeba programování, ale právě správu e-shopu (výměna produktů, změna cen atd.). Mám vystudovaný český jazyk, takže články a příspěvky nejsou problém, ale spíše ten zbytek. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
dá se to naučit, ale bude třeba si koupit (půjčit) knihy. Začal bych WordPressem, později Prestashop, případně jiné systémy. Administrace není složitá, dá se to naučit i bez kurzů.