Moje negativní zkušenost s penny aukčním portálem Hravé aukce

Mé zkušenosti s portálem Hravé aukce cz.

O tomto aukčním portálu najdete na internetu poměrně mnoho negativních informací. Většina lidí píše, že hraveaukce.cz je obyčejný podvod, a že spíše do vás uhodí blesk, než byste dokázali vydražit nějakou věc. Někteří lidé mají dokonce podezření, že majitel zmíněného portálu nasazuje do dražby proti reálným hráčům boty (fiktivní hráče). Já jsem se rozhodl toto tvrzení ověřit na vlastní pěst a napsat o tom recenzi. V tomto článku si tedy můžete přečíst moje zkušenosti s portálem hravé aukce a jak jsem dopadl při dražení.

 

Co jsou to penny aukce?

Tento byznys funguje velmi jednoduše. Provozovatel, resp. administrátor portálu vystaví nějaké atraktivní produkty za cenu „od koruny“ a začíná se dražit. Přihazovat může kdokoliv, přičemž každé přihození zvýší cenu produktu o fixní hodnotu – v případě portálu hraveaukce.cz je to částka 10 haléřů. Vítězem aukce se stává ten, kdo přihodí jako poslední.

Hlavní vtip tohoto byznysu spočívá v tom, že všichni účastníci, kteří se aukce zúčastnili a nezvítězili, své přihazování nedostanou zpět. Z tohoto důvodu se to za aukci ani nedá považovat, protože nevyhrává nejvyšší nabídka. Je to spíš taková hra trpělivosti, závislá na času a počtu přihazování, které je uživatel ochoten investovat.

 

Pro lepší pochopení to vysvětlím na příkladu. Právě během psaní tohoto článku se na stránce hraveaukce.cz vydražila TV – 4K TV Sony 123 cm za cca 400 Kč (v obchodě ji běžně koupíte za 20 000 Kč). Aukční cena se dosahuje přihazováním po 10 haléřích, takže pokud se zmíněná TV vydražila za 400 Kč, hráči museli přihodit přesně 4 000 krát. Jedno přihazování stojí 1 až 10 Kč. Závisí to na tom, kolik přihazování nakoupíte a zda je nakoupíte platební kartou, nebo přes SMS. Co z toho plyne? Provozovatel portálu vydělal na této aukci 4 000 až 40 000 Kč.

 

Pro provozovatele takových her to tedy může být docela výnosné, samozřejmě za předpokladu, že portál má pořádnou návštěvnost a hlavně dostatek lidí, kteří si zakoupí příhozy. V opačném případě by byl administrátor těchto her spíše ve ztrátě. Nebo by nasadil roboty, kteří by hráli proti reálným hráčům a zvyšovali tak cenu draženého produktu. No a takhle to podle mě i funguje.

 

Více informací naleznete v článku Princip fungování penny aukcí, kde tento pochybný byznys rozebírám podrobněji.

 

Proč jsem se zaregistroval na hraveaukce.cz?

K registraci na penny aukční portál hraveaukce.cz mě jednoduše zlákala jejich nabídka. Za registraci totiž nabízeli 10 přihazování zdarma a za každý další den, během kterého bych se přihlásil na jejich stránku, by mi na můj účet připsali další 2 přihazování. To je docela fajn, řekl jsem si. Naspořím si takto pár dalších přihazování a pak se pokusím něco vyhrát. Nejsem hloupý, bylo mi jasné, že mi nikdo nedá nic zadarmo a pravděpodobně z toho nic nebude, ale v hlavě mi stále vrtalo to známé „co když motyka vystřelí“.

 

Dražení předmětů v penny aukčním portále.

 

V prohlížeči Google Chrome jsem si tedy nastavil, aby se mi stránka Hraveaukce otvírala každý den. Udělal jsem to hlavně proto, abych se někdy náhodou nezapomněl přihlásit.

Původně jsem si tímto způsobem chtěl našetřit pár dalších přihazování, ale nakonec jich bylo za cca 2 roky přes 1 500 :D. A to mě to každý den stálo pouze 3 sekundy.

 

Fajn, mám naspořených 1 500 příhozů, ale o co hrát?

Po nepříliš dlouhém uvažování jsem se rozhodl hrát o ceny jako lego, panenky a jiné hračky. Čili věci, které mají nízkou nákupní hodnotu. Ptáte se, proč jsem nechtěl hrát o notebooky, smartphony a podobně? Na jedné straně mi bylo jasné, i po přečtení zkušeností jiných lidí na diskusních fórech, že mě provozovatel hraveaukce.cz pravděpodobně nenechá vyhrát dražší věci, protože jsem si nekoupil žádné přihazování za vlastní peníze a nepodpořil jsem tak jeho pochybný byznys. Na druhé straně jsem předpokládal, že o hračky a podobné věci lidé nebudou mít příliš velký zájem. Takže větší šance vyhrát alespoň něco a neprošustrovat tak těžce naspořených 1 500 přihazování. Třetím důvodem, proč jsem se rozhodl hrát o lego a podobné věci, byl fakt, že zanedlouho měl můj synovec slavit narozeniny a pokud by se mi podařilo vyhrát alespoň nějakou hračku, peníze na nákup dárku bych nemusel vyhazovat z vlastní kapsy.

 

Příprava před dražením

Ještě před samotným hraním jsem se rozhodl pár dní tyto aukce sledovat – hlavně ceny, za jaké se produkty vydraží. Jejich hodnoty jsem si zapisoval na papír. Vyšlo mi, že průměrná hodnota prodeje dražších produktů je 300 Kč, u levnějších je to cca 200 Kč. Samozřejmě, některé se vydražily i za 400 Kč a jiné jen za 100 Kč. Řekl jsem si, ok, vytipuji si nějakou hračku a začnu přihazovat až tehdy, když částka přesáhne nějakých 170 Kč. Mých 1 500 přihazování zvýší hodnotu dražené hračky o 150 Kč. Na to, abych prohrál, by mě někdo musel neustále přebíjet a také vyházet 1 500 bidů. To by už však byla cena dražené věci 470 Kč a za takovou vysokou částku se tam neprodají ani drahé notebooky či smartphony. Měl bych tedy vyhrát.

 

Jak probíhala dražba?

Jako ideální dobu na přihazování jsem stanovil čas 09: 00-14: 00. Děti jsou ve škole, dospělí v práci a nezaměstnaní či důchodci nebudou vyhazovat peníze na takové hlouposti. Zbývalo už jen vytipovat správný den.

Ten přišel asi po týdnu sledování. Na stránku hraveaukce jsem se přihlásil už od 08:00 a sledoval, za jaké částky se prodaly jednotlivé produkty. Tak například takový notebook v hodnotě 22 000 Kč se vydražil jen za 250,40 Kč, Apple iPhone 6 za 320,70 Kč a TV Samsung za 290,50 Kč.

Řekl jsem si, teď je ta správná chvíle. Venku je pěkně slunečno a soudě podle výše uvedených hodnot, lidé budou raději běhat po venku, než hodiny sedět u PC a dražit. K mému velkému štěstí se tam právě dražil i můj vytipován produkt – autodráha (maloobchodní cena 1 200 Kč). Ideální dárek pro mého synovce. V předchozích dnech, během nichž jsem tyto aukce důkladně sledoval, se tento produkt vydražil 5 krát, přičemž ani jeden nebyl prodán za více než 250 Kč. Předběžná hodnota tohoto šestého byla přes 185 Kč, tak jsem se rozhodl začít přihazovat.

 

Hlavními soupeři v boji o „mou“ autodráhu byli jakýsi „xindlofon“ a „PrinceofGame“. Všiml jsem si, že oba hráči přihazovali i na jiné aukce, které v tu chvíli probíhaly. Zřejmě měli zakoupených hodně přihazování. Druhý jmenovaný hráč v ten den vyhrál dokonce hned 3 aukce, téměř za sebou. Zřejmě to musel být nějaký VIP hráč (možná robot), protože jeho hráčské možnosti byly doslova ohromující. Několikrát se totiž stalo, že když čas uplynul na 00:00 a já jsem se začal těšit z výhry, opět tam naskočilo jeho jméno a pokračovalo se dál. Přiznám se, že už po 2 hodinách mě to přestalo bavit. Musel jsem však pokračovat. I když jsem nepředpokládal, že vyhraji, alespoň pro lepší pocit jsem si chtěl vyházet všechny přihazování. Vždyť jsem sledováním tohoto portálu strávil několik dní.

 

Jak to nakonec dopadlo?

Tu autodráhu jsem nevyhrál. Na aukci jsem vyházel přes 500 přihazování a pak mi najednou, z ničeho nic, začala jejich stránka blbnout, a to tak, že se nedalo pokračovat. Přesněji řečeno, jejich web se v mém prohlížeči začal obnovovat automaticky každou sekundu. Jako když stisknete klávesu F5 pro obnovení stránky. Jelikož aukce probíhala na nižších pozicích, musel jsem v průběhu jedné sekundy rychle scrollovat (přesunout se myškou) nad aukci a okamžitě kliknout na „přihodit“. Stihnout se to nedalo, bylo to nemožné. Co se týče aukce, ani nevím, kdo vlastně vyhrál. Vím jen to, že autodráha se vydražila jen pár minut poté, co jsem byl záhadným způsobem „odstaven“ od hry.

Zvláštní je, že nic podobného se mi dosud, za ty 2 roky přihlašování na svůj účet, nestalo. Ještě zvláštnější je, že tento problém trvá dodnes, takže zbylých 1 000 přihazování už asi nevyužiji. A nemyslím si, že by byl problém u mě. Ať otevřu hraveaukce na jakémkoliv PC a v kterémkoliv prohlížeči, všude je to stejné.

 

Pár slov na závěr

Pár dní promarněného času – asi tak bych ohodnotil svou zkušenost s portálem hraveaukce.cz. Jak jsem už na začátku zmiňoval, nedělal jsem si žádné iluze, že bych něco vyhrál. Kdoví, pokud bych si přihazování zakoupil za vlastní peníze, možná by to bylo jiné.

Takže jsou tyto penny aukční portály typu hraveaukce.cz (slovenská obdoba hraveaukce.sk) podvod, nebo ne? To posuďte sami. Mám však silné tušení, že na hráče, kteří si přihazování nezakoupí za vlastní peníze, ale sbírají 2 bidy za každodenní přihlašování, nasazují roboty. No a možná je nasazují i ​​proti těm, kteří si přihazování kupují (při tomto typu dražeb si totiž nikdy nemůžete být jistí, zda hrajete proti reálným hráčům, nebo proti nasazeným robotům).

Ptáte se, proč si to myslím? Na stránce se každý den vydraží několik desítek produktů a vyhazují se desetitisíce přihazování. Provozovatel penny aukcí by musel mít pořádně vysokou návštěvnost a hlavně hodně lidí nakupujících přihazování, aby to všechno utáhl a nedostal se do červených čísel. No a tu návštěvnost tedy nemá bůhvíjakou. Dokonce i tento můj web ji má vyšší.

Ale jedno mi je jasné: provozovatelé penny aukčních portálů nejsou žádná charita, právě naopak, chtějí na tom vydělat. A jelikož tyto weby nedisponují vysokou návštěvností (lidem docvaklo, jak tyto aukce fungují, a že někdy dokonce i vítěz utratí za nákup přihazování více peněz, než je maloobchodní cena draženého produktu někde v hypermarketu), provozovatel si zákonitě musí dopomáhat nekalými praktikami, například pořízením si fiktivních hráčů, robotů, kteří se postarají o to, aby se dražený předmět neprodal příliš levně.

 

Že jste nenašli informace, které jste hledali? V tom případě si přečtěte diskusní fórum, možná je najdete právě tam.

Pokud máte nějaké dotazy, postřehy či připomínky, neváhejte napsat do diskuse. Také se nebojte podělit o své zkušenosti.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply