Co jsou to penny aukce, dá se na nich vydělat?

Ilustrační obrázek kladívka používaného při aukcích a hodně peněz.

Klasické online aukce jsou známé většině z nás. Někteří je znají na základě vlastní zkušenosti, jiní možná z doslechu nebo z televize. Aukce se staly oblíbeným způsobem, jak prodávat věci na internetu a celkem slušně na nich vydělat. V tomto článku se však budeme věnovat penny aukcím. Myslím si, že je potřebné upozornit na určitá fakta, o kterých mnozí netuší. Na závěr si můžete přečíst moje zkušenosti s aukčním portálem hraveaukce.cz, kde se dozvíte, jak tyto penny aukce fungují. Ale nebudu předbíhat, projdeme si všechno pěkně popořádku.

 

Klasická elektronická aukce vs. penny aukce

Princip fungování klasických online dražeb je takový, že do aukce putuje nějaký předmět. Ten, kdo o něj má zájem, zadáva nabídku – čili finanční částku, kterou je ochotný za daný předmět zaplatit. Když se najde nějaký další zájemce, určitě přihodí, čímž cenu draženého předmětu zvýší. A tak vzniká situace, že o jeden předmět sa může „bít” vícero zájemců, kteří stále zvyšují svou peněžní nabídku. Vítězem se stává ten, kdo nabídne nejvyšší částku.

Ptáte se, co se stane s penězi ostatních zúčastněných? Při klasických online aukcích se jim peníze vrátí, takže neutrpí žádnou ztrátu. Myslím, že můžeme uznat, že tento postup je férový. Ale co byste řekli na to, kdyby vám provozovatel vaše peníze nevrátil? A právě takovým způsobem fungují penny aukce.

 

Princip fungování penny aukcí

Tento typ aukcí je podobný klasické dražbě. Rozdíl je však v tom, že na daný předmět můžete přihazovat jen určitý čas. Co se týká finančních částek, lidé většinou přihazují jen pár korun.

Jako příklad můžeme uvést situaci, že provozovatel vyhlásí dražbu chladničky. Čas přihazování se určí na 24 hodin a po spuštění aukce se začne odpočítávat k nule. Pokud máte o chladničku zájem, můžete přihodit. Předtím si ale musíte zakoupit kredit – nějaký druh platidla, se kterým se na penny aukcích přihazuje. Po přihození se původní nulová cena chladničky navýší o pár korun. Při tomto způsobu dražby většina lidí vyčkává na poslední minuty a až tehdy začíná přihazování. Kdo přihodí jako poslední před vypršením limitu, vyhrává. Zatím to vše vypadá fajn. Ale co se děje s penězi těch, kteří nevyhráli? V tomto momentě příjde překvapení. Své peníze už nikdy neuvidíte, jednoduše jste o ně v dražbě přišli.

 

Aukce nebo obyčejný gambling?

Penny aukce jsou lákavé hlavně proto, že se v nich soutěží o zajímavé a drahé věci jako např. mobily, notebooky, jinou elektroniku, nebo klidně i o nějaké auto či dovolenou, přičemž většina ze zmíněných předmětů se vydraží jen za zlomek své maloobchodní ceny. Také výše uváděná chladnička, která stojí dejme tomu 10 tisíc korun, se vydraží například za tisícovku.

Nyní si možná kladete otázku, jak je to možné, vždyť by na tom provozovatel penny aukcí nic nevydělal. Většina lidí si však neuvědomuje, že jedno přihození zvyšuje hodnotu draženého produktu o zanedbatelnou částku, ale při nákupu kreditu zaplatíte třeba 2000 Kč za 100 přihazování. Takže chladnička se sice vydražila za směšnou sumu jednoho tisíce, ale aby se k této sumě hráči dostali, museli vyhodit stovky přihození. Když jedno přihození má hodnotu 20 korun, provozovatel vydělá několik desítek tisíc.

 

Na obrázku je pár dražených předmětů z aukčního portálu hraveaukce.cz.

 

Jediným vítězem je v našem příkladě zřejmě jen samotný provozovatel portálu, který na tom vydělal slušný balík peněz.

Často se stává, že k tomu, abyste vyhráli, musíte vyházet stovky příhozů – v konečném důsledku do toho dáte víc peněz než kdybyste si tu chladničku koupili za 10 tisíc korun v obchodě. Ostatní hráči mají smůlu, peníze zpět nedostanou. Z tohoto důvodu pokládá hodně kritiků tento způsob dražby za jistou formu gamblingu/hazardu.

 

Proč je dobré vyhýbat se těmto online aukcím

Většina provozovatelů to dělá tak, že vyhlásí elektronickou aukci, přičemž dražený předmět vůbec nevlastní. Koupí ho pro vítěze až ze zisku, a tedy po vydražení. Podobná zpráva se objevila minulý rok v ČR, kde se jedna paní provozující aukční portál přiznala, že dražené zboží v podstatě vůbec neexistovalo. To však není to nejhorší. V poslední době zájem o tyto aukce výrazně klesá, lidem zřejmě došlo, o jaký systém jde. Když majitel takového portálu není charita, naopak, chce na tom pořádně vydělat, je nucený dovést si fiktivní hráče, roboty, kteří se postarají o to, aby se dražený předmět neprodal příliš lacino. Pro šikovného programátora není nic jednoduššího, než něco takového zabezpečit. Vždyť si uvědomte – co když se stane, že o chladničku budou soupeřit jen dva reální hráči, kteří mají na svém kontě jen pár přihazování? Myslíte si, že provozovatel portálu dopustí, aby se vydražila jen za 20 korun? Já o tom silně pochybuji.

 

U tohoto typu dražeb si nikdy nemůžete být jistí, zda hrajete proti reálným hráčům, nebo proti nasazeným robotům.

 

Fiktívní hráči

Roboti jednoduše zastávají roli dalších zájemců o produkt. Přihazují a uměle zvyšu hodnotu zboží. Další háček je v tom, že roboti nejednou přihazují v posledních sekundách, a tak mají všichni ostatní – hlavně reální účastníci elektronické aukce – smůlu. Nemají ani předmět, který byl určený do dražby, ani svoje peníze. Roboti jsou většinou nasazovaní od začátku aukce. Před koncem jsou nasazovaní jen v některých případech, když majitel potřebuje urychleně navýšit hodnotu zboží (aby na tom nebyl ztrátový) a zároveň prodloužit čas dražby.

 

Pokud ještě stále považujete penny aukce za lákavý způsob, jak si za lacino nakoupit drahé věci, zkuste se podívat na různé diskuse. Na internetu je jich nepočítaně, můžete si přečíst zkušenosti různych „hráčů“. Možná vás to ani nepřekvapí, ale většinou najdete negativní ohlasy. Například tento postřeh stojí za to:

 

Dva, možná tři lidé, nebo spíš roboti, vás stále přebíjejí. Většinou se střídají, když přestanete přihazovat, věc se téměř okamžitě prodá. Oni se přece mezi sebou nebudou přebíjet. Za pár hodin, případně dní dají tu stejnou věc znova do dražby.

 

Moje zkušenosti s penny aukcemi

Ja mám, samozřejmě, také zkušenosti s tímto způsobem výdělku. Dá se to považovat za výdělek, protože můžete vydražit lacině a potom to prodat za normální obchodní cenu. Takto jsem to v podstatě také plánoval. Později mi však došlo, že jediný, kdo na tom vydělá, je majitel. 

 

Pár slov na závěr

Jak máte sami možnost vidět, penny aukce jsou kvalitně propracovaný systém, jak obrat lidi o peníze. Kromě toho, ve většině případů se žádné předměty ani nedraží. Na závěr zapracují roboti, a tak provozovatel aukčního systému vydělá celkem slušnou sumu peněz.

Jedním z takových podvodných aukčních webů byl portál hraveaukce.cz. Tento web byl kvůli podvodným praktikám a okradání lidí zrušený.  

 

Pokud jste v této recenzi nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte nějaké zkušenosti s těmito penny aukcemi? Pokud ano, co na to říkáte? Je to podle vás podvod? Budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply