Glocin končí, tento podvod okradl v ČR tisíce lidí

Na obrázku je ruka a past s penězi, která symbolizuje to, že Glocin je podvod.

Svět investic láká stále více lidí, tváří v tvář inflaci a dalším nepříjemnostem se řada z nich rozhodne vkročit do vod, ve kterých se bohužel neumí příliš dobře pohybovat. Některé podvody jsou přitom velmi sofistikované a někteří investoři je odhalí, až když je opravdu pozdě. Slyšeli jste už o příběhu společnosti Glocin? Je to vlastně ukázkový příklad Ponziho schématu, který se tentokrát zaměřil na kryptoměny.

 

Pojďme se proto podívat na podrobnosti tohoto případu, o němž se mluví v českém i slovenském prostředí delší dobu. S jakými jmény je spojený? A kdy vlastně začal?

 

Spojení s Radovanem Krejčířem

O tom, že jsou investice do kryptoměn oblíbeným tématem mnoha lidí, snad ani není třeba nějak polemizovat. Je to lákavá záležitost, jde o decentralizované měny, platidla, která nepodléhají regulaci žádných národních bank a podobných subjektů. Sázka na svobodu je vždycky lákavá a kdo má ve svém portfoliu nějaké kryptoměny, tomu dnes bez jakýchkoliv debat patří svět.

Bitcoin je platidlem, o kterém slyšel snad každý a měl mnoho následovníků. Ethereum, Dogecoin a spoustu dalších kryptoměn následovalo osud slavného průkopníka. Sázel na to také jistý Aleš Kohoutek, který se v minulosti zapletl i s takovým člověkem, jako je Radovan Krejčíř. Ten si nyní odpykává dlouholeté vězení v JAR. V roce 2007 byl trestaný také sám Kohoutek, dostal 7,5 roku vězení za úvěrové podvody.

 

Úvodní stránka projektu Glocin.

 

Až příliš atraktivní zhodnocení

Platforma Glocin byla svého času velmi oblíbená, vložené peníze klientů měly sloužit k nákupu kryptoměny zvané TRN. Zhodnocení investice o celých dvacet procent ročně znělo mnoha uším přímo skvěle, vždyť takový scénář by znamenal, že za pět let budou mít k dispozici klienti hned dvojnásobek vkladu. Celkem se tímto nápadem inspirovalo přes jedenáct tisíc lidí, kteří byli ujištěni o téměř nulovém riziku. Jaká je realita? Kohoutek odmítá investorům finanční částky vyplácet, snaží se vymlouvat na vzniklé konflikty s jiným obchodníkem a tvrdí, že zmíněné peníze jsou již zainvestované. Zjednodušeně řečeno, je to plejáda plná lží, která nepostihla jen movité osoby. Na investici do systému Glocin si totiž půjčila řada matek na mateřské a dalších lidí od úvěrových společností.

 

Klienti si kupovali balíčky

Dvacetiprocentní jistota zhodnocení, a to každý rok, to je úplně jiné číslo, než jaké je například v případě většiny dluhopisů, cenných papírů a dalších možností investic. Klienti společnosti Glocin měli na webu společnosti připravené balíčky po 250 eurech. Tento vklad je záhy směněn na kryptoměnu TRN, jinak také Teuron, který má být směnitelný za eura v kurzu (údajně) jedna ku jedné. Za ní stojí estonská firma STB Teuron Group, kterou založili dva polští podnikatelé před pěti lety a její základní jmění je dosti chatrné (2 500 EUR). Na smlouvách s klienty přitom figurovala společnost Glocin Limited, která má sídlo ve Velké Británii. Jde spíše o adresu na způsob virtuální kanceláře. Kromě již zmíněného Aleše Kohoutka figuruje v této anglické firmě také jistý Jan Frančík.

 

Pár informací o tom, jak funguje Glocin.

 

V čem byl skrytý háček?

Vložené prostředky si mohli klienti později vybrat, ale nemohli tak učinit dříve než za dva roky. Dvacetiprocentní roční zhodnocení vkladu ale přesto přilákalo řadu zájemců. Mělo jít vlastně o pronájem datových center, která slouží k těžbě kryptoměn. Jedno z nich mělo být ve slovenské metropoli. Kohoutek pro větší důvěryhodnost poskytoval klientům různé prohlídky, ukazoval jim servery na různých adresách ve Slezsku. Webová stránka společnosti Glocin, která ještě před nějakou dobou běžně fungovala, ukazovala spokojené klienty, co mají již zmíněné dvouleté čekání za sebou a rozhodli se pokračovat v dalších obchodech. Jednoduše proto, že se jim úroky připisují denně a takový potenciál nemá žádná investice v klasickém bankovním prostředí.

 

Jak vypadá web dnes?

Pokud se nyní podíváte na původní web Glocin, tváří se, že je všechno v pořádku. Můžete si objednat zasílání pravidelného newsletteru se zprávami ze světa kryptoměn, kancelář v Manchesteru je v provozu, můžete napsat na email, zavolat do Velké Británie, podívat se na sociální sítě Glocinu a tak dále. Vše působí na první pohled velmi profesionálním dojmem, jedním kliknutím se můžete přihlásit také do klientské zóny. Jedenáct tisíc klientů přitom čeká na vyplacení už od podzimu 2022. Varování se objevilo na známém českém portálu Seznam Zprávy už v dubnu 2023.

 

Glocin také postupně přestal mluvit jen o kryptoměnách, později se měl zaměřovat také na těžbu zlata v exotických destinacích.

 

Ponziho schéma funguje jednoduše

Glocin je vlastně ukázkovým příkladem tzv. Ponziho schématu. V čem spočívá a proč bychom si na něj ve světě investic měli dávat opravdu dobrý pozor? Jde o podvod, kde je na začátku velmi atraktivní myšlenka, která má za cíl nalákat první investory. Ti pak mají rozšířit informaci dál a přivést další lidi pod sebe. Zhodnocení zní přímo pohádkově, v porovnání s termínovanými vklady nebo jinými modely konzervativně laděného investování jde o úplně jiné cifry. Ovšem, úroky starších investorů jsou vypláceny z peněz, které vloží nováčci. Jinými slovy, dokud je dost důvěřivých lidí, Ponziho schéma funguje. Pokud noví investoři nepřicházejí, celý projekt zkrachuje. Plán, který byl od začátku nereálný a jeho autor to věděl, jde k ledu. Jde o podvod už od samého začátku, ale má dlouhou setrvačnost.

Přečtěte si také Jak rozeznat seriózní investiční společnost od Ponziho schématu.

 

Glocin má za sebou řadu příběhů

Portálu Seznam Zprávy se podařilo zdokumentovat řadu příběhů lidí, kteří tomuto Ponziho schématu naletěli a přišli o mnoho peněz. Šlo o osoby, které neměly předtím žádnou zkušenost s investicemi, ale nechaly se nalákat vidinou bezpracného zisku. Tento podvod už naštěstí končí, je odhalen na veřejnosti, psalo o něm mnoho známých zpravodajských portálů a informace, jako jsou právě tyto, se v 21. století šíří rychlostí blesku. Co dostanou klienti zpátky? Jak už informovala o tomto příběhu Česká národní banka, pokud Glocin vrátí kryptoměnu zvanou Teuron, vlastně splnil původní zadání a dodržel dohodu. Vše je jen o důvěře klientů.

 

Aleš Kohoutek má pestrou minulost

Platnou českou legislativu Glocin obešel jednoduše, od svých klientů chtěl za eura nakoupené kryptoměny, nikoliv eura. K obchodům s reálnou měnou by totiž musel mít licenci. Klienti tedy Glocinu nepůjčovali největší evropskou měnu, ale teurony, v nichž je evidováno také zhodnocování na klientských účtech.

Výkonný ředitel společnosti Glocin Aleš Kohoutek figuruje v mnoha podvodech minulosti, mimo jiné chtěl s Radovanem Krejčířem okrást státní firmu Čepro, plán se ale na poslední chvíli nezdařil. Dalším, kdo v Glocinu figuroval, byl několik let také blízký spolupracovník Aleše Kohoutka Maroš Mikláš. Právě na něj se však nyní Kohoutek vymlouvá s tím, že vyvedl z firmy prostředky klientů.

 

Pokud vás zajímá svět investic a hledáte nějakou seriózní příležitost, která nebude zavánět pyramidovým podvodem, mrkněte na můj článek: Pár tipů na seriózní investování.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Pak si zkuste prohlédnout i diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací k tomuto tématu.

Přišli jste již někdy do kontaktu s firmou Glocin? Potěšíte mě, pokud do diskuse napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Našli jste v této recenzi zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

One Response to “Glocin končí, tento podvod okradl v ČR tisíce lidí”

  1. Hlupák Obecný napsal:

    No jo . Taky jsem se tenkrát nechal zlákat. Půjčil jsem si 400 klacků a mám hovno 😂

Leave a Reply