Rozdíly mezi pyramidovými kryptoměnami typu Onecoin, Coinspace a seriózními měnami jako Bitcoin

Ilustrační obrázek pyramidové hry.

Ve světě kryp­to­měn nejsou pyra­midové hry/Ponziho schémata žádnou novin­kou. Kryptoměny jako Bit­coin, Litecoin, Ethe­reum a jiné jsou stále známější a není proto žádným přek­va­pe­ním, že také v Česku se začí­nají častěji objevovat podvodné online pro­jekty a byz­nysy, které tento současný fenomén nějak zneužívají. Jed­ním z pří­kla­dů takových internetových byznysů jsou projekty Onecoin, Coinspace, Octapartners a mnoho dalších. Hlavně první jmenovaný má v naší zemi početné zastoupení investorů.

 

V tomto článku se dozvíte především to, jaký je rozdíl mezi seriózními elektronickými měnami, jako je známý Litecoin, Bitcoin a jiné, a pyramidovými kryptoměnami typu Coinspace, Swisscoin, Capricoin, Octacoin nebo Onecoin, a co mají  zmiňované pyramidové systémy společného.

 

Co je to Ponziho schéma/pyramidová hra

Považuji za důležité představit vám jednu podvodníky často využívanou formu „podnikání“, na které bylo (je a také bude) postaveno mnoho pyramidových digitálních měn (neplatí jen pro kryptoměny, ale také pro jakoukoli jinou oblast) včetně Onecoinu nebo Coinspace. Jde o tzv. Ponziho schéma.

Pojmem Ponziho schéma se označují takové podvodné investiční operace, při kterých společnost od investorů získá peníze za účelem jejich „rozmnožení“. Avšak namísto „rozmnožování“ peněz pomocí dalších velmi výhodných investic, tato společnost získané peníze nijak ,,nerozmnožuje“. Jen někteří investoři jsou vypláceni, jiní ne. Zpravidla jde o ty investory, kteří investovali jako první. To představuje základ Ponziho schématu/pyramidové hry a s tím spojeného pojmu ,,pyramidová kryptoměna„. Více informací o pyramidových hrách a jak fungují v praxi si můžete přečíst v článku Základní charakteristiky pyramidových herJeště dodám, že „podnikání“ pomocí Ponziho schématu se všude na světě považuje za trestný čin.

 

Co jsou to kryptoměny

Ještě předtím, než si napíšeme rozdíly mezi digitálními měnami založenými na pyramidovém principu a seriózními virtuálními měnami, definujme si nejdříve ve zkratce, co je to kryptoměna. Kryptoměna je měna, kterou někdo vytvoří, kterou někdo „těží“, a ten někdo na ní potom může vydělávat. Tuto měnu může dělat prakticky kdokoliv. Aby ale mohla internetová měna reálně fungovat, je potřeba rozšířit ji mezi lidi a zároveň dodržovat určitá pravidla, aby byla měna použitelná.

Hlavní pozitivum takové virtuální měny je fakt, že ji nespravuje žádná banka. To s sebou přináší také určitá rizika, především v kolísání kurzu. Dnes můžete za jeden Bitcoin (BTC) zaplatit 15 tisíc korun a zítra ho předat s vysokým ziskem za 25 tisíc korun, ale také naopak. 

 

Více o tomto tématu si přečtěte v samostatném článku jakými způsoby získat nebo koupit kryptoměny.

 

Rozdíly mezi pyramidovými měnami a nepyramidovými měnami

Častým argumentem tvůrců a hlavně propagátorů pyramidových kryptoměn, jako je Onecoin, Capricoin, Octacoin atd, je „Ale vždyť se podívej na takový Bitcoin, nevidíš, jak se mu daří? Nedávno měl jeden Bitcoin (BTC) hodnotu přes 450 tisíc korun. A tam se dostane také naše virtuální měna, přičemž ty můžeš být součástí tohoto „podnikání“ a slušně na tom vydělat. Jeden S-coin (to má být elektronická měna projektu Coinspace) koupíš za 25 korun a za pár měsíců, až se hodnota vyšplhá na závratné sumy, ho prodáš s ohromným ziskem.“ Tady je několik důvodů, proč to tak nikdy nebude.

 

Zásadní rozdíly mezi Bitcoinem a pyramidovou kryptoměnou Onecoin.

 

1. Co určuje hodnotu kryptoměn?

Zatímco kurz Bitcoinu, Litecoinu a jiných skutečných měn určuje trh na základě poptávky a nabídky (jinak řečeno, čím větší je o Bitcoin zájem, tím je dražší a naopak), tak při scam kryptoměnách typu Onecoin, Capricoin nebo Swisscoin určuje jejich hodnotu majitel, a to na základě počtu investorů, kteří se do pyramidové hry/Ponziho schématu zaregistrují.

 

Hodnota jakékoliv kryptoměny není taková, jakou ji nastaví nějaká osoba spravující tento druh měny (jako je to v případě Onecoin, Capricoin a dalších), ale taková, jakou ji určuje trh.

 

2. Univerzální platidlo vs. bezcenný virtuální šmejd

Zatímco kryptoměny jako Bitcoin a podobné mají reálnou hodnotu a dají se použít jako univerzální platidlo, pyramidové virtuální měny jsou úplně bezcenné. Vlastně hodnotu mají, ale jen v rámci své uzavřené pyramidy, mimo ni je jejich hodnota nulová.

 

Bitcoinem, jako celosvětově uznávanou kryptoměnou, můžete platit v internetových obchodech, můžete s ním obchodovat na burze nebo vyměňovat za eura, dolary nebo české koruny.

 

U pyramidových kryptoměn nic z toho neplatí. Své „vytěžené“ jednotky (ve skutečnosti jen čísla, která nikdy nebudou mít reálnou hodnotu jinde než ve svých pyramidách) můžete zaměnit za skutečné peníze jen prostřednictvím jejich interní burzy, čili dalším neznalým zoufalcům, kteří se zaregistrují do systému a investují.

Od finanční instituce/výměnné burzy za tyto pseudokryptoměny nikdy neočekávejte skutečné peníze.

 

3. Decentralizované vs. centralizované kryptoměny

Internetové měny jako Ethereum, Bitcoin a jiné jsou anonymní a hlavně decentralizované. Nestojí za nimi žádné banky a jejich kurzy nejsou regulované. 

Pyramidové kryptoměny mají často centralizovanou směnárnu (interní „burzu“, kterou vlastní samotný majitel pyramidy). To znamená, že vydavatel měny (firma, která vytvořila pyramidu) si sám do svých interních tabulek vpisuje, jakou má jejich kryptoměna hodnotu, a následně ji prodává (ale jen v rámci jejich systému – pyramidy) registrovaným lidem, kteří o kryptoměnách nic neví a lehce se dají zmanipulovat a oklamat.  

 

4. Seriózní kryptoměny využívají technologii blockchain

Kryptoměny, jako například nejznámější Bitcoin, fungují na technologii Blockchain. Je to jakási veřejná databáze zobrazující každou transakci, která se uskutečnila v síti Bitcoin (nebo jiné digitální měny). Pomocí této databáze má každý uživatel možnost zjistit, jaká částka Bitcoinů přináleží konkrétní adrese.

U digitálních měn založených na pyramidovém, resp. Ponziho schématu takovou databázi nenajdete.

 

5. Kryptoměna nevznikne jen tak, musí se „těžit“

Dolování virtuální měny, jako například Bitcoin, Dagecoin, Namecoin, probíhá pomocí velmi složitých výpočtů. Na tyto výpočty jsou potřeba vysoce výkonné počítače a servery, které by zvládaly všechny operace. Jak však taková těžba probíhá v případě Onecoin, Coinspace a dalších pyramidových kryptoměn, se ověřit nedá, protože systém je, jak už bylo řečeno, centralizovaný a jediný, kdo má těžební právo, je samotná firma.

 

Snad nebudu považovaný za konspiračního teoretika, když si dovolím tvrdit, že ve většině případů, pokud ne ve všech, se žádná měna ani netěží a celé je to jen divadlo na zamaskování nelegální finanční hry (pyramidové hry/Ponziho schématu).

 

6. Mnoho technických nedostatků

Majitelé, kteří vytvořili internetovou měnu na pyramidovém principu, a taktéž samotní investoři, kteří za účelem obohacení lákají do těchto podvodných byznysů, nejsou často schopní odpovědět ani na základní technické otázky týkající se fungování jejich systému a měny (nebo odpovídají úplné nesmysly, jako kdyby ani nevěděli, o čem vlastně kryptoměny jsou), např. jaký program zabezpečuje výpočty atd.  

 

7. Pyramidové kryptoměny lákají na snadný výdělek bez práce

Elektronické měny typu Octacoin, Coinspace, Onecoin lákají na velmi rychlý výdělek bez práce a mnohé z nich dokonce garantují zisky! Např. takový Coinspace garantuje svým investorům až 50% výnos.

Bitcoin a další seriózní kryptoměny nepotřebují žádné „náboráře”, nestojí za nimi nikdo, kdo by dostával provizi za nalákání dalších investorů. 

 

Garance je něco, co normálnímu investorovi spustí v hlavě alarm, protože se nikdy nedá předpokládat, jak přesně se trhy budou chovat. A při kryp­to­mě­nách je tato neprav­dě­po­dob­nost ještě vyš­ší.

 

Stručné shrnutí

Pojďme si ještě jednou shrnout, v čem je vlastně rozdíl mezi skutečnými digitálními měnami a pseudokryptoměnami.

 

Skutečná kryptoměna (Bitcoin, Litecoin, Ethereum...)Kvazi kryptoměna (Capricoin, Onecoin, Coinspace, Swisscoin...)
je plně decentralizovaná, kompletní blockchain může běžet také u vás doma na vašem PC. je plně pod kontrolou pyramidové společnosti, to, co nazývají „blockchain“, je ve skutečnosti jen obyčejná MySQL tabulka.
blockchain je druh Peer-to-Peer technologie, pokud ho vypnete na svém PC, nic se neděje, běží dál na dalších desítkách, stovkách, tisících PC. jejich deklarovaný ,,blockchain” (alias MySQL tabulka) běží na počítači někde v serverovně a když ho někdo vypne, natrvalo skončí celá jejich pseudoměna.
její tržní hodnotu tvoří a regulují samotní držitelé virtuální měny prostřednictvím výměnných burz (Kraken, Poloniex, Bittrex, Bitfinex, Yumbi, Bitstamp…), její hodnota = poptávka/nabídka. její tržní hodnotu si vymyslela společnost bez jakéhokoliv ekonomického podkladu (poptávka/nabídka neexistuje).
stojí za ní development team nebo komunita, která neskrývá svou identitu. neexistuje development team, vedení buď skrývá svou identitu nebo do popředí tlačí nastrčené osoby – bílé koně.
má svůj zdrojový kód, který bývá pro důvěryhodnost a kontrolu uživatelů open-source a v kompletním znění, zpravidla uložený na kódových repozitárech. neexistuje jakákoliv zmínka o zdrojových kódech dané elektronické měny v jakýchkoliv kódových repozitářích.
za úspěchem dané internetové měny stojí její technologický pokrok a využití v praxi (blockchain jako technologie pro Smart Contracts – Ethereum, jako blogovací platforma – Steemit a pod.) za úspěchem pseudokryptoměny není bohužel žádný technologický pokrok – je to kamufláž pro lidi, kteří neví, jak fungují skutečné digitální měny. Propaguje se jen jako „byznys příležitosť”, kde základ úspěchu firmy je založený jen na startovacích balíčcích.

 

Společné charakteristiky pyramidových kryptoměn

Všechny tyto systémy mají společné následující: musíte investovat vlastní peníze a zakoupit si nějaký startovací balíček. Cena balíčků začíná na pár stovkách korun a končí na statisících (Coinspace nabízí vstupní balíček také za tři sta tisíc a projekt Octapartners dokonce za dva a půl milionu!). Za investici dostanete mož­nost pronajmout si od firmy „těžební sílu“, resp. část výpočtového výkonu (v případe Onecoinu si zakupujete „tokeny“), a s ní také možnost vydělávat na těžbě kryp­to­měn bez potřeby vlast­nit hardware. Tyto měny sice reálně neexistují (a existovat pravděpodobně ani nebudou), ale všechny tyto pyramidové společnosti slibují, že časem se jejich digitální měna dostane do oběhu, její hodnota naroste do astronomických výšek a vy potom na jejím prodeji zbohatnete, tak jak to bylo v případě Bitcoinu, kde se z některých lidí skutečně stali milionáři.

 

S tím slibováním a balamutěním zašel Onecoin dokonce tak daleko, že sám sebe označil za nejtransparentnější kryptoměnu na světě. Údajně se právě této společnosti podařilo „odstranit chyby“ Bitcoinu a tím ho technologicky předběhnout.

 

NovinkaV Číně bylo zatčeno 119 propagátorů Onecoinu. Celkové ztráty všech investorů, kteří naletěli tomuto pyramidovému podvodu, činí podle odhadů 2,4 miliardy amerických dolarů.

 

Stačí si tedy zakoupit startovací balíček a potom už jen sledovat, jak se vaše „pseudokryptocoiny” dolují ze zakoupených „tokenů”, cenově rostou na nějaké centralizované „pseudoburze”, která je samozřejmě ve vlastnictví těch stejných lidí, kteří vytvořili také pyramidu.

 

Takovýchto podvodů, které slibovaly, že do několika měsíců se dostanou na burzu a potom všichni budou moci prodat své vydolované kryptoměny za několikanásobně vyšší hodnotu, bylo nespočetně mnoho. Avšak vždy to byly jen prázdné sliby a lži, díky kterým okradly tisíce lidí.

 

Mohlo by vás zajímat:

7 znaků, jak rozeznat seriózní investiční společnosti od pyramidových podvodů – v článku si můžete přečíst základní rozdíly mezi transparentními investičními společnostmi a finančními podvody.

 

Pár slov na závěr

Jak bylo psáno v úvodu tohoto článku, kryptoměny jsou měny, které někdo vytvoří, které někdo „těží“, a ten někdo na nich vydělává. Vydělat na nich můžete také vy, tedy  pokud nejde o Swisscoin, Onecoin, Capricoin, Coinspace a další pyramidové kryptoměny.

Jakkoliv vám tvůrci podobných pochybných byznysů slibují ohromné výnosy, nikdy se tak nestane. Vlastně nyní lžu, můžete na nich vydělat (na pyramidové hře vydělá možná 1 – 5 % lidí, zbytek se na jejich výplaty poskládá). Na každém pyramidovém/Ponziho schématu se dá vydělat. Problémem je to, že peníze, které vyděláte, pochází od jiných nešťastníků (investorů), kteří byli do těchto podvodných byznysů nalákáni slibováním lepších zítřků.  

 

Tato forma podnikání je postavená jen na výdělku ze vstupních balíčků a následném přerozdělení peněz do pyramidy. To ostatní je, jak už jsem psal, jen divadlo na zakrytí podvodu.

 

Jak jsem již zmiňoval, Bitcoin není jediná seriózní kryptoměna, v současnosti jich existuje již přes 1 500. V článku jsou alternativní mince přínosnější jako Bitcoin? najdete pár nejznámějších i s popisem. Zmiňuji tam Ethereum, Litecoin, Monero, Ripple a další.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Pak si zkuste prohlédnout i diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací k tomuto tématu.

Už jste se někdy setkali s pyramidovými kryptoměnami? Napište do diskuse své vlastní zkušenosti. 

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply