Pár způsobů, jak získat Bitcoin – systémy na těžbu

Logo Bitcoinu (BTC).

Kryptoměny jako Bitcoin, Litecoin či Ethereum jsou stále známější a populárnější, proto jsem se rozhodl vytvořit pro ně na svém webu samostatnou kategorii. Každý z vás už určitě alespoň jednou o nějaké virtuální měně slyšel, ať už z televize nebo třeba na internetu. Především prvně jmenované měně Bitcoin (ve zkratce BTCse v současné době dostává mnoho pozornosti. Co to ale ten Bitcoin ve skutečnosti je? Na co vlastně slouží a jakými způsoby jej můžete získat? Na to vše se vám pokusím odpovědět na následujících řádcích.

 

Co je to Bitcoin

Nejdříve si ve zkratce řekněme, co to vlastně Bitcoin je. Bitcoin je elektronická měna, která není závislá na bankách ani jiných finančních institucích. To znamená, že nikdo nemůže zasahovat do kurzu měny, a to dokonce ani vlády jednotlivých zemí.

Bitcoin je vlastně obdobou klasických peněz, jen jsou převedené do digitální podoby na internetu. Účelem je mimo jiné rychlé zaplacení služeb nebo produktů na internetu (a stále častěji i mimo něj), a ještě k tomu bez poplatku

Výhodou je, že je předem známo, kolik Bitcoinu se celkově uvolní, a podle toho se dá „spekulovat“. Čím více je této měny v oběhu, tím pomaleji se vydává, resp. těží.

 

Jakými způsoby mohu získat Bitcoin? 

Ačkoliv se může zdát, že Bitcoin slouží „pár vyvoleným“, opak je pravdou. Může ho získat úplně každý. Existuje na to několik metod, pomocí kterých si můžete přijít na slušné peníze.

 

Těžba Bitcoinu

Jak dolovat Bitcoin? Těžba probíhá v internetovém prostředí. Stačí se do těžby prostřednictvím počítače zapojit a máte vydělané. Tedy, ne tak docela. Kvůli tomu, že se Bitcoin těží na základě matematických algoritmů, program na jejich dolování spotřebuje hodně výkonu počítače. A také hodně elektrické energie. Pokud tedy skutečně stojíte o těžbu této virtuální měny, potřebujete silnou sestavu, což nemusí být nejlevnější záležitostí. Jako odměnu za to, že poskytujete svůj výkon, získáte právě zmíněný Bitcoin.

 

Obchodování s Bitcoinem

Kýžený Bitcoin můžete získat i obchodováním. Obchodovat s ním můžete různě, klidně i na burze, kde se dá zakoupit za reálné peníze nebo vyměnit za jiný druh zboží či další digitální měnu.

Jakými způsoby koupit Bitcoin? Burza je z tohoto hlediska skutečně velmi neomezeným prostorem. Dávejte ale pozor, hodnota této kryptoměny se mění z minuty na minutu.

 

Investice do Bitcoinu

Možná jste si položili otázku, jak bych mohl vydělat na Bitcoinech, proč bych měl do nějaké internetové měny vůbec investovat, zejména když není chráněna žádnou bankou? A právě v tom, že není chráněna, je ta obrovská výhoda. Bitcoin si žije vlastním životem, který dokonce ani tvůrce kryptoměny nemůže měnit.

 

Kurz Bitcoinu se samozřejmě různě mění. Když nakoupíte Bitcoin v době, kdy je jeho kurz nízký, můžete svou investici až zdvojnásobit. Je to jak obchodovat s měnovými páry. Hledáte ideální kurz, kdy je vhodné Bitcoin buď nakupovat nebo se ho rychle zbavit a užívat si vydělané peníze.

 

Velmi často můžete Bitcoin získat také za odvedenou práci v oblasti IT, převážně za programování a další oblasti. Například pro někoho naprogramujete podle zadání script a platbu dostanete v Bitcoinech.

Touto kryptoměnou můžete stále častěji zaplatit za nejrůznější služby a zboží i v „reálném prostředí“. Pokud již vlastníte zavedený podnik, zkuste přidat možnost zaplatit Bitcoiny.

 

Jelikož Bitcoin pouta stále větší pozornost, dá se očekávat, že s jeho narůstajícím úspěchem bude růst i počet projektů, které budou jeho popularitu zneužívat k různým podvodům. Pokud se před nimi chcete chránit, přečtěte si i informační článek nenechte se nalákat na investování do pyramidových kryptoměn. V článku najdete mimo jiné informace o tom, co mají tyto pyramidové podvody založené na kryptoměnách společného.

 

Systémy pro těžbu Bitcoinu

Jak již bylo zmíněno, k tomu, abyste mohli úspěšně těžit, budete potřebovat dostatečně silný hardware. Dříve se všechny výpočty prováděly především v procesorech. Kdo měl dostatečně výkonný procesor, měl napůl vyhráno. Později se ale přišlo na to, že grafické karty dokáží tyto výpočty provádět rychleji a efektivněji, a tak se výpočetní kapacita přesunula především na ně. Dnes již existuje speciální hardware pro těžbu Bitcoinu, který se nazývá ASIC

ASIC systémy jsou navrženy tak, aby měly opravdu vysokou výpočetní kapacitu, ale zároveň aby byly co nejméně náročné na elektrickou energii. Po světě můžeme najít takzvané farmy. To jsou místa, kde je zapojeno několik stovek až tisíců ASIC systémů, které těží větší množství Bitcoinu.

Co se týče softwaru pro Bitcoin mining, nejčastěji se používá MinePeon, EasyMiner, BFGMiner či CGMiner.

 

Čím více BTC se vytěží, tím těžší je pak najít správný hash, který vám zajistí vlastnictví Bitcoinu.

 

Na obrázku je zobrazen hardware a krumpáč na těžení Bitcoinu.

 

Systém těžby každé čtyři roky snižuje emise nových Bitcoinů a tento algoritmus počítá se snižováním do roku 2140. S největší pravděpodobností už ale v této době budou všechny Bitcoin vytěžené.

 

Výhoda těžby Bitcoinu

Na základě výše popsaných informací si můžete utvořit obraz o tom, zda se vám Bitcoin vyplatí, nebo ne. Pokud by to přece jen nestačilo, ukážeme si výhody i nevýhody těžby této virtuální měny.

Značnou výhodou dolování Bitcoinu je fakt, že ho získáte, aniž byste ho měnili za koruny. Pokud vynecháme vstupní investice do hardwarového vybavení, získáváte peníze prakticky zdarma. Navíc, pokud bude dostatečně výhodný kurz Bitcoinu, můžete tuto měnu vytěženou třeba před rokem prodat k dnešnímu dni za mnohem větší částku (prvního ledna 2017 měl 1 BTC hodnotu 840 USD, dneska, šestého ledna 2018, má přes 16 600 USD).

 

Nevýhoda těžby Bitcoinu

Pokud má něco výhodu, zpravidla musí mít i nevýhodu. Hlavní nevýhodou dolování Bitcoinu je fakt, že potřebujete skutečně velmi silný hardware, přesněji řečeno, potřebujete hromady volné výpočetní kapacity, která vám umožní počítat se složitými matematickými algoritmy tak, abyste mohli své Bitcoiny vytěžit.

S velmi silnou PC sestavou pak souvisí také velká spotřeba elektrické energie. Musíte si proto dávat pozor, za kolik budete schopni 1 BTC později prodat, aby nebyly náklady na vytěžení jednoho Bitcoinu vyšší než výnosy z něj.

 

Bitcoin peněženky

Abyste mohli využívat Bitcoin mince, musíte mít samozřejmě i nějakou peněženku, přes kterou budou proudit transakce.

 

První peněženkou na Bitcoin byla Bitcoin Core. Ta se už na začátku pyšnila velmi vysokou bezpečností i stabilitou, což jsou velmi důležité faktory, zvláště pokud jde o vaše finance. Menší nevýhodou je fakt, že vám tato peněženka zabere v počítači přes 20 GB dat, a pokud by se stalo, že zapomenete heslo, o všechny Bitcoin přijdete, protože v případě ztráty nelze heslo nijak získat ani změnit. 

Druhou Bitcoin peněženkou je BitGo. Ta je velmi populární. Uživatelům nabízí skvělé zabezpečení, přístup z webu a aby byla bezpečnost skutečně maximální, vaše registrace se ověřuje přes SMS. Po založení získáte také tzv. tokeny, které slouží k případnému obnovení vašeho hesla. Jako jedna z dalších výhod je pak možnost tagovat platby, díky čemuž si je můžete rozdělit podle svých potřeb.

A poslední peněženkou, kterou si představíme trošku blíž, je Coinbase. Ta není jen obyčejnou peněženkou, je zároveň i bezpečnou a důvěryhodnou burzou. Můžete zde se svými Bitcoin obchodovat, můžete je prodávat i kupovat, případně měnit za reálné peníze. Coinbase nabízí i přívětivé uživatelské prostředí a mobilní aplikaci pro snadnější přístup.

 

Mezi další známé peněženky patří GreenAddress či TREZOR, který je dokonce hardwarovou peněženkou, a vyplatí se do ní investovat v případě, že plánujete obchodovat s větším množstvím Bitcoinů.

 

Pár slov na závěr

Bitcoiny se vyplatí při obchodování a obzvláště v případě, že je máte ve svých peněženkách nebo se k nim pomocí burzy dostanete. Těžit Bitcoin se už ale v dnešní době pravděpodobně nevyplatí. Myslím si, že je výhodnější zaměřit se na těžbu nějaké alternativní měny – altcoinu. Alternativní kryptoměny totiž nabízí větší potenciál těžení, z čehož logicky vyplývají i menší nároky na elektrickou energii. Některé z nich jsou dokonce přínosnější než samotný Bitcoin. Ptáte se, které to jsou? V článku co jsou to altcoiny a čím se liší od Bitcoinu? najdete pár těch nejpopulárnějších.

 

Že jste nenašli informace, které jste hledali? V tom případě si přečtěte diskusní fórum, možná je najdete právě tam.

Pokud již máte s obchodováním, případně těžením Bitcoinů nějaké zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Každého názoru si cením, může to být inspirace či motivace pro ostatní čtenáře.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na  „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply