Co je to mystery shopping a kde hledat nabídky práce?

Jak se stát Mystery shopperem? Nabídky práce.

Záhadný název, ale nepříliš složité vysvětlení. Jednoduše jde o možnost přivýdělku pro lidi, kteří se nebojí vyrazit do obchodu nebo restaurace a na základě svého prožitku zhodnotit podnik nebo službu pro mnoho dalších zákazníků. Budete se chovat přirozeně, nic na sobě nedáte znát a samozřejmostí je i vaše anonymita. Ne vždy musíte jít do terénu, existuje i možnost napsat email nebo třeba jen zavolat. V každém případě, jde o dobrodružství, které může přinést zajímavé peníze, a nebudete se při něm rozhodně nikdy nudit.

 

V této recenzi si postupně vysvětlíme, co je to mystery shopping a jak a za jakých podmínek se můžete stát mystery shopperem i vy. V druhé polovině článku najdete 8 webových stránek (společností), které nabízejí práci v této oblasti + pár zajímavostí. Například to, jaký plat nabízejí, resp. kolik si můžete u nich vydělat za jeden úkol (akci).

 

Co je to mystery shopping?

Mystery shopping (v překladu tajné, resp. záhadné nakupování, ale často se setkáte i s názvy fiktivní či falešné nakupování) je jeden z marketingových postupů, který na základě hraného zájmu o nákup nebo službu kvalitativně zkoumá sílu trhu a dokáže úspěšně zhodnotit kvalitu nabízených služeb nebo produktů. Tato specifická aktivita stojí a padá na fiktivním nakupujícím, tzv. mystery shopperovi, který se po celou dobu prezentuje jako obyčejný zákazník. Jeho úkolem je na základě proběhnuté situace nebo dobře mířených otázek vyhodnotit ex post, tedy až dodatečně, jak byl s celým procesem spokojený. Mystery shopping je tak zajímavou možností pro majitele nebo výrobce, jak získat adekvátní výstup o nabízených službách nebo produktech z pohledu těch nejdůležitějších – zákazníků.

 

Jako mystery shopper (setkáte se i s pojmy záhadný agent, tajný kupující, fiktivní zákazník či falešný nakupující) budete hodnotit dojem, který na vás služba nebo zboží udělá. Všímáte si i naprostých maličkostí, občerstvení v restauraci a rychlosti obsluhy, odbornosti personálu lékáren, úroveň komfortu pro návštěvníka kinosálu nebo například i zdravotnického zařízení. Možností je doslova a do písmene tisíc a jedna, takže zvolit „to svoje“ si zde určitě může úplně každý. Nakonec, i tak jsou dotazníky mystery shoppingu nastavené – zvolíte si okruhy, které jsou vám blízké, a když vám nějaká nabídka padne do oka, stačí se pouze přihlásit.

 

Ne vždy se dostane na všechny, samozřejmě, někdy je počet míst limitován. To ale nevadí, dočkáte se určitě příště!

 

Historie mystery shoppingu

Tradice mystery shoppingu začala už před osmdesáti lety v USA, kdy si majitelé velkých společností chtěli trochu netradičně otestovat zaměstnance. Zejména šlo o banky nebo supermarkety. A samozřejmě, jakmile se objevil ve větším rozsahu internet, právě díky němu podobný trend rozkvétal a obliba této praktiky pokračuje až do dnešních dnů. Cíl je jasný, vylepšit kvalitu služeb snad ve všech myslitelných odvětvích. Jaké jsou nejtypičtější formy MS?

 

  • Osobní návštěva prodejny, tedy takzvaný Mystery shopping. Tato forma je samozřejmě vůbec nejčastější, protože si něco prohlédnete na vlastní oči a nejlépe tak posoudíte i detaily.
  • Mystery calling nebo mailing, oslovení zákaznické linky nebo zaslání emailového dotazu do daného obchodu. Hodnotit se totiž musí komplexně, jak zevrubná vlastně bude odpověď?
  • Mystery delivery. Necháte si zaslat určitý výrobek a potom jej hodnotíte – stejně tak se pozastavíte nad způsobem doručení a způsobem, jakým vystupoval pošťák či jiný přepravce.

 

Cenná zpětná vazba, která je doslova nad zlato pro každou firmu, která dbá na neustálé zlepšování svých služeb – i tak by se dal v krátkosti definovat klasický mystery shopping. Lepší srovnání s konkurencí, další komunikační zdroj a možná i pár tipů, jak zlepšit poskytované služby. Není právě tohle skutečně důmyslný mechanismus?

 

Společnost, která dbá na neustálé zlepšování svých služeb, to je Mystery shopping.

 

Scénář je pevný, vy budete jen šikovným hercem

Nesmíte být odhaleni, ale vlastně stačí jen to, abyste se sami nějak nepodřekli nebo jinak neprozradili. Uděláte krátkou audio/video nahrávku s hodnocením, vyplníte dotazník nebo budete hodnotit odbornou erudici prodavačů, jejich chování k zákazníkovi a také celkový vzhled prodejního místa – je všude čisto, působí na vás obchod už na první pohled příjemným dojmem? I to je totiž velmi důležité, komplexní hodnocení pak pomůže té či oné firmě v jejím rozvoji.

 

Kdo se může stát mystery shopperem?

Podmínek je vlastně minimum, plnoletost, vlastní bankovní účet a samozřejmě i mobil a email, přes které se bude komunikovat s centrálou a kam dostanete pravidelné zadání úkolů se všemi podrobnostmi. Samozřejmostí by měla být časová flexibilita, protože na některé nabídky musíte reagovat zavčasu a také si vyhradit konkrétní dopoledne nebo večer pro návštěvu obchodu. Ve výjimečných případech sice lze termín posunout, ale nesmí se to stát nějakým pravidlem. 

 

Mystery shopperem se tedy může stát kdokoliv, kdo splňuje výše uvedené podmínky a má zájem si z pohodlí domova přivydělat zajímavé peníze.

 

Přivýdělek, který rozhodně potěší

Mystery shopping se hodí pro studenty, důchodce, maminky na mateřské, které mají děti dopoledne ve školce a jinak se spíš trochu v domácnosti nudí. Ale také pro všechny s volným časem, pro nějž nemají zdárné využití a občas by se jim hodilo pár stokorun nebo tisícovek jako hezký výdělek. 

 

Přehled společností v ČR, které se zabývají Mystery Shoppingem

Pojďme si tedy představit pár společností, u kterých se můžete už brzy zaregistrovat. Nepodepisujete smlouvu na HPP, nemusíte být každé ráno v sedm nastoupeni v pracovní četě – vše je na vás, jde o volnou práci, brigádu, kterou si můžete dávkovat podle potřeby nebo klidně i vzít delší dovolenou.

 

Helionresearch.com

Původem belgická společnost Helion Market Research CVBA, působí ve více než stovce zemí a má na půl milionu spolupracovníků. Jejich oficiální facebookovou stránku má ve svých oblíbených přes 25 tisíc lidí, takže máte zajímavou příležitost zazářit. Jistou nevýhodou je, že stránky jsou zatím pouze v angličtině. S tím si ale budoucí mystery shopper hravě poradí, protože ovládá alespoň jeden světový jazyk.

 

Stránku je možné přepnout si i do českého jazyka, ale překlady jsou zatím takové nedokonalé. Jde však o beta verzi. Do roku by mohlo být vše v pořádku.

 

Emaily, internetové dotazníky nebo kontakt s prodejcem tváří v tvář, o tom všem je Helion Research. Mystery shopper si tu může na částečný úvazek vydělat i dvacet nebo třicet amerických dolarů za hodinu. Stačí se jen zaregistrovat a sledovat stránku, kde se dozvíte o konkrétních projektech vždy něco víc.  Momentálně se v administraci nachází pár akcí i pro české mystery shoppery, tak šup do práce. A nezapomeňte si svůj profil vyplnit na 100 %. Jen tehdy se budete moci zúčastnit různých akcí.

 

Registrační odkaz do společnosti Helionresearch.com.

 

Ishopforipsos.com

Práce s Ishopfor Ipsos je velmi zajímavá, už jen proto, že si užijete nejen emailový, ale i telefonický, a především osobní kontakt. Po boku silné mezinárodní skupiny Ipsos budete připravovat ty co možná nejkomplexnější recenze zboží a služeb. Může to být práce z domova, ale podíváte se i do terénu – podle toho, na jaký typ úkolu se chcete hlásit. Může jít o hodnocení kvality služeb na pobočce pojišťovny, útulnost a menu v restauraci nebo si prostě jen nakoupíte v oblíbeném obchodě.

Důležité je jen neprozradit své utajení a pracovat podle předem připraveného scénáře. Každý vyplněný dotazník znamená přivýdělek a je jen na vás, pro jak velký objem práce se rozhodnete. Pokud budete mít v zaměstnání nebo ve škole volněji, klidně můžete navýšit kapacitu a opačně, záleží čistě jenom na vás! Bez poplatků, s dobrým pocitem, že jste pomohli zlepšit kvalitu služeb a také s dobrodružstvím v patách – to už je zajímavá kombinace nejen pro ty, kteří mají rádi stále něco nového a netradičního, mají originálního ducha a nebojí se výzev!

 

Registrační odkaz do společnosti Ishopforipsos.com.

 

Mysterydiner.cz

Zajímavá možnost, jak si přivydělat, ale také zažít dobrodružství, díky kterému zaženete nudu ze života pěkně daleko. To vše nabízí společnost Mystery Diner. Pokud patříte mezi opravdové gurmány, umíte ocenit kvalitní šéfkuchaře a s oblibou ochutnáváte netradiční kuchyně, jste přímo zrozeni pro podobnou akci. Nechte se zlákat k návštěvě útulné kavárny, restaurace nebo baru a ohodnoťte kvalitu služeb od A do Z. Navštivte zcela inkognito vybrané podniky a chovejte se jako běžní hosté.  Vychutnávejte všemi smysly a nebojte se sdělit svůj dojem, nic není dokonalé, a právě proto podobné akce mají skutečně hluboký smysl. Stačí jen držet se předem připraveného scénáře, hodnocení je potom zcela ve vaší režii, originalitě se meze nekladou a bude naopak odměněna!

 

Registrační odkaz do společnosti Mysterydiner.cz.

 

Marketvision.cz

Mystery shopping s Market Vision, firmou, která má zastoupení i v Praze (Baarova ulice) nebo Bratislavě (Ružová dolina), přinese velmi přehledný oficiální web, který je zdrojem mnoha informací nejen pro začátečníky. Přes sedmnáct let na trhu, stovky klientů a patnáct stovek ukončených projektů, působení i v ČR a SR. Stačí jen vyplnit registrační formulář, složit základní zkoušky a nechat se povýšit do role oficiálního mystery shoppera. Nechejte si zaplatit za návštěvu autoservisu, podívejte se do aquaparku nebo si udělejte příjemné odpoledne v kavárně.

Jakým odvětvím se společnost Market Vision věnuje? Je to třeba bankovnictví a pojišťovnictví, ale také retail, gastro a zábava, farmacie (aneb zajdete si i do lékárny), auto-moto, telekomunikace a hodnocení mobilních operátorů nebo i luxusní zboží. Tak si račte vybrat.

 

Registrační odkaz do společnosti Marketvision.cz.

 

Helloinnovation.cz

Zajít do kavárny nebo restaurace, banky, pojišťovny, cestovky a dalších podniků. Přesně o tom je mystery shopping pro firmu Hello Inovation, která nabídne za jeden dotazník v průměru až dvě stokoruny (a nejvyšší možný limit je dokonce čtyřnásobný, o všem se dozvíte podrobně před samotnou akcí)! Kromě ČR a SR se firma etabluje i v Německu, Rakousku nebo USA a Maďarsku. Se společností spolupracuje už více než tři tisíce mystery shopperů a poměrně snadno můžete být jedním z nich, každý měsíc proběhne přes dva tisíce různých průzkumů. Kromě finančního ohodnocení můžete získat i voucher – do restaurace nebo na využití nejrůznějších služeb. Hello Inovation má přes sedmdesát stálých klientů.

Krátká smlouva a vše je zařízeno – samozřejmě může jít o DPP (tedy klasickou Dohodu o provedení práce běžnou u brigád menšího rozsahu) nebo lze spolupracovat i na Živnostenský list (tj. Smlouva o spolupráci).

 

Registrační odkaz do společnosti Helloinnovation.cz.

 

Nms.cz (NMS Market Research)

Firma sídlící na Smíchově (Praha 5), která je skutečným průkopníkem ve světě mystery shoppingu. Působí v České republice totiž už od roku 1999. Kromě jiného se dostala i na slovenský, polský nebo maďarský trh, kde spolupracuje s předními klienty. Meziročně NMS Market Research zpracuje desetitisíce telefonických nebo online dotazníků a přes třicet tisíc návštěv mystery shopperů. K nimž se můžete brzy zařadit i vy, stačí se ucházet o konkrétní místo.

Nabízí se možnost zapůjčení potřebné výbavy – tablet nebo notebook – a spolupráce na projektech od rekrutace po mystery shopping. A kolik si vlastně můžete vydělat? Jaký může být váš plat? Za jeden úkol je výplata obvykle mezi 150 a 500 korunami, ale může se samozřejmě ještě mírně lišit v závislosti na náročnosti svěřeného úkolu. Pro osmnáctileté a starší, zkušenosti v oboru jsou výhodou, ale ne podmínkou, přesně takové stanovy má NMS Market Research.

 

Registrační odkaz do společnosti Nms.cz.

 

Dantem.cz

Mystery shopping pro společnost, u níž pracuje už tisícovka terénních agentů, pokud si půjčíme žargon tajných služeb. Dantem hodnotí projev personálu, ale i jeho vzhled nebo kvalitu nabízeného zboží. Zaměřuje se také na útulnost a čistotu provozů. Kromě jiného také nabízí zájemcům práci na inventurách obchodů a majetku nebo přeceňování zboží, tudíž má skutečně široké portfolio pro zkušené brigádníky.

 

Registrační odkaz do společnosti Dantem.cz.

 

Focus-agency.cz

Mystery shopping ve formě emailového nebo telefonického kontaktu, ale také průzkum ve veřejné sféře (bez nákupu) nazývaný mystery client audit. Focus Agency působí na slovenském trhu již od roku 1991 a o dva roky později vstupuje i na ten český (sídlo v Brně). Zabývá se mimo jiné analýzou veřejného mínění, ale také dalšími sociologickými výzkumy a sondáží trhu. Výhodou je zde vlastní call centrum a tazatelská síť s cca tisícovkou členů. Nechcete být také součástí projektu?

 

Registrační odkaz do společnosti Focus-agency.cz.

 

Pár slov na závěr

Je úplně jedno jestli jste z Prahy, Brna, Ostravy nebo jakéhokoli jiného města či obce, mystery shopperem se může stát kdokoliv, kdo má chuť vydělat si touto formou brigády a má nějaký ten volný čas. Příležitosti na to je, jak vidíte, poměrně dost, stačí si jen vybrat tu svou. Klidně se můžete registrovat do více společností, alespoň budete mít vyšší šanci na úspěch, resp. že se nějaká pracovní nabídka najde i pro vás. Rozhodně nejde o žádný podvod!

 

Máte už nějaké zkušenosti s mystery shoppingem? Pracovali jste jako mystery shopper pro některou z výše uvedených společnosti? Pokud ano, napište do diskuse. Cením si každého názoru, můžete jím inspirovat či motivovat návštěvníky mé stránky.

Pracujete pro jinou mystery shopping společnost, která v tomto článku nebyla zmíněna? Napište mi, rád ji zde doplním.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

6 Responses to “Co je to mystery shopping a kde hledat nabídky práce?”

  1. Jitka napsal:

    Hezký den, ve výčtu nemáte Retail Services https://www.retail-services.cz/

  2. Markéta napsal:

    Dobrý den,
    chtěla jsem se registrovat jako mystery shopper, plánovala jsem uskutečňovat návštěvy se synem v kočárku, ale hned u první společnosti jsem narazila na podmínku, že návštěva musí být pouze bez dítěte, nemáte zkušenosti s nějakou společností, kde by dítě nevadilo?
    Děkuji moc za odpověď a super článek

  3. Petra napsal:

    Dobrý den,

    ráda bych se na Vás obrátila s dotazem. Chtěla jsem se registrovat u společnosti Ishopfor Ipsos, vše jsem vyplnila a trochu mě zarazilo, že je třeba podepsat dohodu o provedení práce. Znamená to tedy, že se zavazuji k tomu vykonávat pro ně práci? A nebo můžu přidělené úkoly odmítnout? Měla jsem za to, že je to na bázi dobrovolnosti, stejně jako např. ankety a dotazníky. Mám zájem – úkol provedu, nemám zájem – úkol odmítnu. A teď si tím nejsem tak úplně jistá. Máte s tím Vy osobně nějaké zkušenosti. A další věc je, podléhá vydělaná částka zdaněni? To znamená, musím ji uvést v prohlášení u svého zaměstnavatele u kterého pracujina HPP?
    Předem moc děkuji za odpověď.

    • Jiří H. napsal:

      Dobrý den, smlouva je potřebná k vyplácení výdělků.
      Mělo by to být tak, jak píšete. Pro jistotu jim ale napište na podporu. Já s tím osobní zkušenosti nemám.
      Ohledně daní, kontaktujte prosím daňového poradce. Nerad bych vám poradil špatně.

Leave a Reply