Nejen překlady nebo copywriting jsou alternativou, když máte volná odpoledne nebo víkendy a chtěli byste brigádu z pohodlí domova. Atraktivní mohou být i přepisy audio a video nahrávek, korektury nebo jiné podobné práce, které jsou pro člověka s dobrou jazykovou výbavou spíš jistou radostí než namáhavou duševní činností. Kdo může vykonávat pozici přepisovatele? Co se očekává od vhodného kandidáta a je třeba i nějakých zvláštních předpokladů? V tomto článku si také představíme seznam stránek, kde hledat nabídky práce či zakázky na toto téma.
Klasická práce na volné noze, pracujete podle sebe
Máte práci, rodinu, ale i spoustu dalších závazků. Přepisování video záznamů nebo zvukových souborů (TV a rozhlasové pořady, diplomové práce, soudní líčení, rozhovory pro rádia, telefonáty, veřejné projevy a vše ostatní, co se dá přepsat do elektronické podoby) je však přivýdělkem, a nikoliv zaměstnáním na plný úvazek. Pracujete zkrátka tak, jak vám zrovna časová situace dovolí, na volný víkend si naberete několik zajímavých zakázek, když budete mít více práce, dáte si od přepisování trochu pauzu.
Nabídek je spoustu, jen se do nich pustit. Samozřejmě nejde jen a pouze o české nebo slovenské texty, to by byl repertoár poměrně úzký – naopak, když se podíváte do světa a víte, že dobře vládnete angličtinou, bude výdělek o mnoho zajímavější. Vydat se do světa je proto zcela namístě a my si v dnešním článku představíme tipy na registraci, prověřené a oblíbené tisíci freelancery a těmi, kteří si rádi přivydělávají i ve volném čase.
Kdo je přímo srostlý s klávesnicí, bude mít velkou výhodu. Cílem je tedy nedělat chyby, a když dojde k překlepu, odhalit jej při konečné kontrole, než soubory odešlete jako hotové. Připravte se tedy na:
- Angličtina je univerzální jazyk. Pokud ji neovládáte na dobré úrovni, moc zakázek opravdu nečekejte. Jakmile angličtinu vstřebáte, budete mít spoustu výhod proti jiným freelancerům.
- Psaní všemi deseti bude důležitým předpokladem. Současně je nutné nedělat příliš mnoho chyb…
- Mikrofon, sluchátka, PC a internet, ideálně ten vysokorychlostní – toť klíčové předpoklady.
- Zdali-pak už máte PayPal účet? Pokud ne, budete jej bezpodmínečně potřebovat, výplata totiž v drtivé většině případů probíhá přes něj. Je to tak totiž pro provozovatele nejjednodušší. V této recenzi najdete návod, jak si Payplal založit. Je to naprosto bezpečné.
Ze začátku nečekejte tisíce, půjde zřejmě o skromnější částku. Na stranu druhou, nemusíte nikam dojíždět, jde o práci na dálku, pracovat tedy můžete externě, odkudkoliv jen chcete – z domova, pláže, kavárny…
Na psaní potřebujete mít klid
Dostatek času, klidné zázemí, vše bez dojíždění, front nebo dlouhých přijímacích pohovorů. Cesta k vlastní samostatnosti vede i tudy, pokud umíte rychle psát a v psaní všemi deseti jste už na škole vynikali, máte dobré předpoklady uspět. Pokud se přidá jazyková vybavenost, už je to téměř jistota. Najděte si klidný pracovní kout, zapněte internet a začněte si hledat zakázky. Ptáte se, kde vlastně? Zde je pár zajímavých a ověřených portálů.
Přehled portálů na přepisování audio a video záznamů
Upozorňuji, že jde o zahraniční stránky (americké a britské), protože v ČR neexistuje žádný portál věnující se přepisování audio či video souborům. Výhodou však je, že nabírají uchazeče z celého světa, takže pokud ovládáte nějaký cizí jazyk na výborné úrovni (nemusíte být anglickým rodilým mluvčím), můžete to zkusit.
Pokud neovládáte žádný cizí jazyk, nevadí. Je tu pár tipů a rad, jak a kde najít takové nabídky i pro vás.
Nejedná se pouze o textový přepis audio či video nahrávek (rozhlasových a televizních pořadů a dalších audiovizuálních médií), některé níže uvedené společnosti nabízejí také:
- titulkování videí,
- korektury a kontroly textů,
- přepis nadiktovaného mluveného slova,
- přepis tištěných textů, časopisů, různých dokumentů a knih do elektronické podoby,
- přepis ručně psaných textů…
Scribie.com
Začněme u portálu Scribie, což je osvědčená klasika s výborným hodnocením, která je tu s námi už více než dvanáct let.
Jak už napovídá název, budete psát a zase jen psát. Od roku 2008 se přeložilo na pět milionů minut audiozáznamu, k výplatě stačí jen ověřit PayPal účet. Pokud kromě klasické transkripce ovládáte i tzv. Proofreading (tedy zpětné kontrole textů, ke kterému se lze i postupně vypracovat), může se měsíční výdělek vyšplhat na stovky amerických dolarů. Jde však jen o možnost pro zkušenější uživatele, takže zpočátku se raději věnujte jen přepisům.
Podle počtu chyb dostanete známku, a to A+ (tedy klasická školní jednička) po D (řekněme, že vlastně 4-, a to s vykřičníkem). Za hodinu přepisu audio-souborů si můžete vydělat od 5 do 25 dolarů podle stupně obtížnosti (za složitější dokumenty můžete mít i zajímavý bonus navíc).
Vyplacení na PayPal je možné kdykoliv, bez ohledu na konkrétní částku, čekat budete maximálně jeden pracovní den. Bez podmínek, nutnosti zpracovat měsíčně určitý objem práce, zakázky si vybíráte podle svého.
Pokud se obáváte začátků, zkuste si online test přímo na webu (ten můžete případně opakovat až desetkrát) a uvidíte sami, zda se pro podobnou práci hodíte. To je férové, ne? Kromě audio přepisů jsou k mání i přepisy videí, nabídka se každý den aktualizuje, záleží jen na vás.
Pokud vás Scribie.com okouzlil, přečtěte si o tomto portálu plnou recenzi.
Podle mého názoru patří Scribie.com mezi nejlepší portály, které nabízejí brigádu ve formě přepisování audio a video nahrávek.
REV.com
Po Scribie je velmi oblíbeným serverem rev.com. Ten je na trhu už přes deset let a má za sebou desítky tisíc klientů. Platforma, kde pracuje pravidelně na padesát tisíc freelancerů / přepisovatelů, má přeci zajímavý zvuk, že? Ocenění z The New York Times nebo Forbes mluví za vše, sídlo společnosti je na prestižní adrese v San Franciscu. Tudíž jde o firmu, které můžete důvěřovat. Pokud máte zájem o spolupráci, vyplníte krátký test a do 48 hodin se dozvíte, zda jste byli přijati.
Sazba za práci se pak pohybuje mezi 0,3 a 1,1 dolaru za minutu audia či videa, stačí jen poslouchat a zapisovat. Nejde však o jedinou možnou formu spolupráce, kdo je dobře jazykově vybavený, jistě si troufne i na titulkování videí – zde je sazba od 0,54 do 1,1 dolaru.
V cizím jazyce (rozumějme mimo angličtinu, tedy například ruština (2,29 dolaru), korejština a francouzština (3 $), španělština (1,5 $) a němčina (3 $) je pak sazba vyšší. V seznamu je např. i čeština, dva dolary za minutu. Platba je přes PayPal v amerických dolarech, bez poplatků. Vyplácení probíhá každé pondělí.
Transcribeme.com
Další zajímavý online portál, který najímá přepisovatele a přepisovatelky na externí spolupráci je transcribeme.com. TranscribeMe! je vhodný pro všechny, kteří mají v oblibě krátké klipy – nepůjde o přepis dlouhých rozhovorů a textů, většinu zakázek tvoří audio nebo videozáznam na 2 až 4 minuty.
Pro právníky nebo lékaře, respektive studenty těchto oborů, se nabízí výrazně vyšší ohodnocení při práci na různých tematických zakázkách.
Výplata je klasicky přes PayPal (ten je podmínkou spolupráce, jako u všech dříve zmíněných serverů), pro zájemce je rovněž připraven krátký vstupní test. Pracovat se dá pouze s prohlížečem Google Chrome, výplatní minimum je 20 amerických dolarů a platby probíhají standardně jednou za týden.
Pokud jste nezvládli úvodní test, musíte půl roku počkat, než bude možné absolvovat další. Za kvalitní práci je připraveno až 0,8 dolaru za minutu záznamu.
Gotranscript.com
Společnost Gotranscript.com byla už před více než 14 lety v Edinburghu, nyní má tato společnost více než dvacet tisíc spolupracovníků po celém světě včetně ČR. Tisíce spokojených klientů a celkové hodnocení 4,9/5 hovoří jistě za mnohé, pokud se zde prosadíte, zakázky budou přicházet více než pravidelně.
Připravte se ale na vyšší nároky, neboť vstupní test bude přísně hodnocen a posuzován individuálně. Šanci tedy nedostane automaticky každý…
Vydělat můžete od 60 centů za minutu, průměrný výdělek dle webu činí 150 dolarů – a TOP hráči pak vydělají přes tisícovku dolarů. Stačí jen počítač, PayPal účet kvůli výplatám (pozn. – probíhají standardně jednou týdně) a internetové připojení, víc skutečně nepotřebujete, tedy kromě velmi dobré znalosti anglického jazyka.
Castingwords.com
Rozhlédněme se ale ještě dál… Další a další portály se jen nabízejí, nejde jen o Scribie a REV. Představme si proto Castingwords.com, portál spolupracující s NASA, Microsoft nebo BBC.
Výplata probíhá přes PayPal, a to každý pátek v 10 ráno pacifického času. PayPal je jednou z podmínek zřízení účtu, stejně jako věk nad osmnáct let, nic víc nepotřebujete – tedy kromě jistého talentu k podobné práci. Vydělat si můžete asi padesát centů za každou minutu přepisu, lépe hodnocení pracovníci (score) pak mohou získat vyšší finanční ohodnocení. Výplatní minimum je symbolický jeden dolar.
Speechpad.com
Máte dobrou angličtinu a píšete opravdu rychle? Potom vyzkoušejte speechpad.com, další ze serverů nabízejících přivýdělek formou přepisů audio nebo videozáznamu.
Začátečník si vydělá od 0,25 dolaru za minutu, pokročilý má za minutu i celý dolar. 40 slov za minutu je základ, kromě kvalitních sluchátek je zapotřebí jen PC a internet. Pracovní doba je volná a záleží jen na vašem volném čase a chuti do práce, výplata je na programu každé úterý/pátek skrze PayPal.
Fftranscription.com
Tato internetová stránka začíná s odměnou na 40 centech za minutu záznamu a bude po vás chtít úvodní test.
Během osmačtyřiceti hodin se dozvíte, zda jste pro podobnou práci vhodnými kandidáty a budete moci začít pracovat na společném díle. Na tom, odkud jste nebo kolik času strávíte přepisováním, v zásadě příliš nezáleží.
FFtranscription.com je na trhu již patnáct let a má za sebou 25 milionů přepsaných minut záznamu. Výplata probíhá dvakrát měsíčně na PayPal, který je tím pádem podmínkou spolupráce, kromě dobré angličtiny vlastně jen jedinou.
Gmrtranscription.com
GMR Transcription jsou další zajímavou nabídkou, která může vynést těm nejlepším přepisovatelům až tři tisíce dolarů měsíčně.
Třeba udělat vstupní test, po jehož úspěšném absolvování se do dvou týdnů dozvíte více. Pokud umíte dobře anglicky nebo španělsky, máte ty nejlepší možné předpoklady. Gmrtranscription.com nevyžaduje vstupní poplatky nebo předchozí zkušenosti, záleží jen na ochotě se učit a jazykové vybavenosti. Platba přes PayPal probíhá vždy jednou měsíčně, průměrný výdělek je v rozmezí 0,70 a 1,25 dolaru za minutu přepisování.
Waywithwordsjobs.com
Waywithwordsjobs je portálem, jenž hledá spolupracovníky nejen v USA a Kanadě, ale také v zemích EU, tedy nabízí možnost třeba i právě pro vás – výdělek se pohybuje mezi 0,45 a 1,73 dolaru za minutu přepsaného záznamu v závislosti na obtížnosti.
Portál byl spuštěn v roce 2002. A výplata? Probíhá výhradně přes PayPal účet, takže pokud jej nemáte založený, není možná ani spolupráce s tímto webem.
Dailytranscription.com
Tento web nabízí pro začátečníky v oboru 0,75 až 0,85 dolaru za minutu přepisu, což je v nynější konkurenci poměrně vysoké číslo. Pracovat můžete ve svém volném čase, nejste limitováni minimálním počtem vypracovaných přepisů.
Ti nejlepší mohou vydělat sumu v řádu stovek dolarů týdně. Na začátek vás ale čekají dva testy, které prověří vaše schopnosti a předpoklady k této práci. Nabídka je primárně pro americké a kanadské rezidenty, ostatní budou přijati pouze tehdy, pokud nabídnou opravdu velmi dobrou znalost jazyka. Takže opět, tato varianta není bohužel pro každého…
QuickTate.com
Další alternativou je server quicktate.com, který spolupracoval se CNN, Coca-Colou nebo automobilkou Ford. Jde o textový přepis audio a video nahrávek v angličtině a španělštině. Výplata probíhá jednou týdně prostřednictvím PayPal, v průměru pak tedy činí odměna 5 až 10 amerických dolarů na hodinu záznamu (nebo také jinak – 0,01 dolaru za čtyři přepsaná slova), což není ve srovnání s předchozími společnostmi žádné terno.
Tipy pro přivýdělek, pokud neumíte žádný cizí jazyk
Ne každý je jazykovým talentem a je jasné, že práci nebo brigádu na DPP najdete i tehdy, když umíte slovem i písmem pouze česky. Pojďme si proto dát k dobru pár zajímavých tipů, se kterými půjde podobné hledání mnohem snáz. Musíte totiž vědět, jaké dveře otevřít a kolik webů navštívit. Některé z nich jsou skutečně informačně nabité a minimálně vás do budoucna inspirují…
1. Začněte třeba na pracovních portálech
Kde jinde hledat nabídky práce na přepisování textů než právě tam, kde je spoustu dalších pracovních nabídek? Weby jako fajn-brigady.cz, prace.cz a jobs.cz jsou určitě pro start zcela ideální. Najdete tu nejen nabídky zaměstnání na plný úvazek, ale i poloviční úvazky či brigády, v jejichž záplavě nepochybně bude i varianta klasické práce z domova. Zvláště při neustálé digitalizaci a aktuálnímu doporučení mnoha zaměstnavatelům preferovat home office, bude příležitostí ještě více. Doporučuji sledovat i agregátory práce, jako je jooble.cz nebo indeed.com.
Otevřete si stránku Jooble.cz a do vyhledávacího pole zadejte „přepisování audiozáznamů“ nebo „externí přepisovatel textů“, přidat můžete i další klíčová slova – home office, práce z domu a podobně. Určitě vám Jooble vyhledá mnoho zajímavých nabídek. Pak už jen filtrujte inzeráty podle toho, zda hledáte nabídky na full-time (HPP), part-time nebo brigádu na DPP.
2. Portály mikropráce
Řadu nabídek najdete i na portálech, které zprostředkují nabídky mikropráce. Příkladem za všechny je například stovkomat.cz, kde si jednoduše založíte profil, vytvoříte sami inzerát nebo odpovíte na nějaký, co je už připravený a vypadá, jako by čekal právě na vás.
Tato možnost je vhodná především pro freelancery na volné noze a najdete zde spíše nabídky na živnost, zkrácený úvazek nebo brigádu na dohodu.
Registrovat se můžete i na zahraničních stránkách. Zmínit mohu Fiverr.com, Guru.com nebo třeba slovenský portál Jaspravim.sk.
3. Registrujte se v katalogu a čekejte na nabídky
Navolnenoze.cz, ale také freelance.cz, freelance-market.cz a další, stačí jen strávit malou chvíli u vyhledávače a najdete jistě spoustu podobných portálů. Mají jedno společné, jde o katalogy, kde se sdružují takzvaní freelanceři. Můžete pak být osloveni nějakou společností, co nabízí mikropráce, zvláště pokud budete mít už nějaké pozitivní reference z dřívějška – právě ony často rozhodují, jestli vám někdo pošle nabídku či nikoliv.
Firmy, které hledají nezávislé pracovníky na volné noze, například přepisovatele, virtuální asistentky, grafiky či programátory, často využívají právě tyto katalogy.
4. Facebookové stránky a jiné sociální sítě
V neposlední řadě se podívejte na sociální sítě, mezi nimiž v tomto směru rozhodně dominuje modrý portál – Facebook.com a také Linkedin. Nejsou to skupiny zaměřené přímo pro přepisovatele, ale spíše na online marketing. Je však možné, že tam časem najdete nějaké zajímavé nabídky.
- „#HolkyzMarketingu“ – široce zaměřená skupina pro všechny ženy z marketingu napříč obory – copywriting, PPC, SEO a podobně. Určitě se zde dá najít nějaké volné pracovní místo i pro přepisovatelky.
- „Marketeri, copywriteri, SEO optimalizéri“ –skupina je vhodná především pro marketéry, ale na své si tu přijdou i korektoři textů, překladatelé či přepisovatele, kteří by si chtěli začít vydělávat peníze psaním článků a přepisováním audio/video. Tato skupina má již přes 15 000 členů, takže si můžete být jisti, že zde najdete mnoho jobů od firem, které hledají do svého týmu šikovné redaktory. Je to slovenská skupina, ale na své si tu přijdou i Češi.
- „Ženy na volné noze“ – zde můžete získat zajímavé kontakty a informace, které se hodí ve vaší práci do budoucna.
Pár slov na závěr
Není nutné umět německy nebo španělsky, práci dnes najdete i tehdy, když rozumíte pouze rodnému jazyku a nepatříte k přirozeným talentům, nemáte certifikát na C1 úroveň v angličtině. Stačí jen chtít a pracovat na sobě, práce jako je přepisování audio, video záznamů, knih a časopisů, je vhodná nejen pro studenty, absolventy, OZP a maminky na mateřské, ale i aktivní seniory nebo zkrátka lidi, kteří mají volný čas a rádi by jej nějak využili.
Máte již zkušenosti s některým z výše zmíněných portálů, případně s textovým přepisováním audio a video souborů? Pokud ano, budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.
Našli jste v v této recenzi zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.
Ahoj, mé jméno je Jiří a momentálně pracuji, samozřejmě z pohodlí domova, pro PR agenturu jako prodejce reklamy. Přitom dělám online marketing pro e-shop a věnuji se i tvorbě této stránky. Rád vyhledávám zajímavé možnosti, jak si vydělat online, a následně je zveřejňuji na tomto webu. Beru to jako koníček. Doufám, že si prostřednictvím mé stránky najdete i vy nějakou reálnou práci z domu nebo si alespoň vyděláte něco navíc.
Ahoj, děkuji za článek. Nějaké zkušenosti s přepisem mám. Koukala jsem na ty anglické přepisy a je to teda úplně mizerně placené. Konkrétně to Scribie, jestli to dobře chápu, tak platí 5-25 dolarů za hodinový záznam?! A pro nás ještě v cizím jazyce… to je opravdu málo.
Ahoj Jirko,
děkuji za skvělý článek.
Mám jenom jednu poznámku. Zkoušela jsem se zaregistrovat do Rev.com a bohužel přijímají nové freelancery pouze z určitých zemí. Česká republika mezi nimi není a tak není možné se tam ani zaregistrovat.
Měj se moc hezky!
Ahoj,
bohužel ano. Momentálně je to dostupné zatím jen pro Čechy žijící v zahraničí.