Už i k vám se dostala propagační videa Krypto Šlechta z Paneláku, za nimiž stojí lidé ze společnosti British Asset (především Jiří Vokiel Čmolík a Jan Masnica) lákající údajně na nejlepší byznys příležitost dneška a možnost investovat do první české kryptoměny Kauri? Zvažujete, že byste se zapojili do tohoto projektu? Kryptoměny jsou poslední roky nepochybně velkým hitem. Neexistuje snad jediný člověk, který by o tomto fenoménu ještě neslyšel.
Například takový Bitcoin během psaní těchto řádků dosahuje nová maxima a jeho hodnota se pohybuje na kurzu 1 BTC = 33 150 eur. S rostoucí popularitou těchto virtuálních měn narůstá bohužel i počet podvodníků, resp. podvodných projektů, kteří se snaží využít situace a vytvořit „nové Bitcoiny“, a lidem, kteří projekt podpoří, slibují pohádkové zbohatnutí. Je takovým i projekt sdílená ekonomika investiční skupiny British Asset, která nabízí možnost investovat do kryptoměny Kauri? Nebo se jedná o skutečně výhodnou investiční příležitost bez rizik? (O rizicích se totiž na propagačních videích moc nehovoří, naopak, prý jde o fenomenální projekt, který změní mnoha lidem život.) Pojďme se podívat na tento projekt trochu blíže.
Jak to má fungovat?
V úvodu propagačního videa vypráví hlavní postava tohoto projektu – Jiří Vokáč Čmolík, svůj životní příběh o tom, jak celý život hodně a tvrdě pracoval, dokud si s kolegou „Krypto baronem“ Janem Masnicem nevytvořili kryptoměnu Kauri, díky které se z něj stal údajně miliardář. A teď se s vámi chce podělit o své know how a poradit vám, jak se i z vás může stát „Krypto šlechtic“. Jak tedy vstoupit mezi „Krypto šlechtu“? Co pro to musíte udělat?
Musíte si zakoupit takzvané Bati tokeny (resp. v obchodních podmínkách jsou zmiňované tokeny NR LATAM Neurorestart Latin America Tokenized Investment). Jsou to investiční tokeny na blockchainu od společnosti British Asset. Jeden takový token stojí 90 000 Kč (3 450 eur) a je krytý hodnotou 2 000 Kauri (KAU). Vy máte z této hodnoty dostávat každý rok dividendy 8% po dobu 20 let, což představuje cca 160 KAU/rok. Za celou živostnost investičního tokenu máte dohromady vytěžit 3 200 Kauri (20 let * 160) + jistina 2 000 Kauri, což představuje dohromady 5 200 Kauri.
Druhá možnost, jak vstoupit mezi „Krypto šlechtu“ je stát se členem Edufin academy a spořit si na token NR LATAM částkou 3 dolary (cca 75 Kč) denně. Kromě možnosti spoření získáte i přístup do vzdělávací Akademie Jiřího Čmolíka.
Společnost British Asset má vaše peníze investovat jednak do kryptoměny Kauri, aby posílili její hodnotu a také do nemovitostí (nakupuje Krypto hotely, kde budou ubytovaní platit kryptoměnou Kauri), pozemků a dalších retailových služeb, jako luxusní jachty, letadla či auta. Takovým způsobem má firma vybudovat pro své partnery/investory síť služeb tzv. Eko systém, kde budou moci využívat Kauri kryptoměnu (Kauri bude platidlem v jejich Eko systému).
Pár důvodů, proč vám nedoporučuji investovat
Tato investiční příležitost není podle mého názoru výhodná a zde je několik důvodů, proč si to myslím.
1. Pochybná minulost Jiřího Vokáče Čmolíka
V internetovém prostředí poměrně známá osoba, která má své fanoušky, ale i odpůrce. Sám sebe považuje za guru osobního rozvoje, je autorem několika publikací, jednou z nich je publikace Odsouzen k úspěchu, jež se řadí do široké rodiny motivační literatury, je současně i Čmolíkovým osobitým životopisem. Aktuálně vystupuje jako propagátor své digitální měny Kauri (a také Babišcoin).
Do povědomí se však dostal hlavně díky projektu Neurorestart, za který získal v roce 2016 od Sisyfos (Český klub skeptiků) anticenu Zlatý Bludný balvan. Také se proslavil svými dlouhými spory s Reflexem a TV Prima.
Široká veřejnost považuje Jiřího Čmolíka spíše za šarlatána a profesionálního manipulátora než odborníka na kryptoměny či investování.
Samotné sídlo společnosti British Asset International Limited je v daňovém ráji na Marshallových ostrovech. K tomu snad není třeba se více vyjadřovat.
Historie a dobré jméno společnosti, resp. jejích zakladatelů, je vždy důležitým kritériem při posuzování důvěryhodnosti investiční příležitosti.
Pochybná minulost pana Čmolíka, stejně jako jeho projekt Neurorestart, je podrobnějším způsobem rozebrán v tomto videu.
2. Samé superlativy, žádná rizika
Investice vašich snů! Vystupte z krysího závodu, nyní je ta pravá příležitost pro vás! Pan Čmolík ve svých teatrálních propagačních videích nešetří superlativy, nejednou zmíní, že se jedná o fenomenální investiční příležitost, která zde dlouho nebyla a ani nebude. Pokud byste ve videích hledali také informace o rizicích, hledali byste marně. Takto rozhodně nevypadá seriózní investiční příležitost!
Pan Čmolík předvídá ve svých videích, že do konce roku 2021 stoupne hodnota 1 Kauri na 5 USD a do 5 let se nebojí mluvit dokonce o dvouciferných číslech. Krypto investování patří mezi nejrizikovější a nejnevyzpytatelnější, přičemž hodnotu jakékoliv kryptoměny nelze předvídat ani jen na další den. Pan Čmolík se nás však snaží přesvědčit, že jeho předvídání (hodnota 1 Kauri bude do konce 2021 na 5 USD) je založeno na tvrdých datech a analýzách. Mají dokonce „úžasnou strategii“, jak toho dosáhnout (díky přílivu peněz z projektu neuro-restart Latinská Amerika). Potom prý jednoduše prodáte své Kauri kryptoměny na burze a stanou se z vás „Krypto šlechtici“. O čem už Jiří Vokiel Čmolík nemluví je fakt, že po 20 letech může mít Kauri nulovou hodnotu a vy o svou investici přijdete.
Například v době psaní tohoto článku má 1 KAU hodnotu 0,27 eura, přičemž ještě začátkem roku to bylo téměř 1 euro. Poslední měsíce však hodnota Kauri spíše klesá a dosahuje minima (ta tvrdá data a analýzy jaksi selhaly). Pokud by si po 20 letech udržel alespoň nynější hodnotu, svých 5 200 Kauri byste prodali za něco přes 30 000 Kč (nákup NR LATAM tokenu vás bude stát 90 000 Kč). Celkově byste byli ve ztrátě cca 60 000 Kč (2 000 eur). To nezní úplně jako východ z krysího závodu, že?
Svět krypto investování je takový, že jeden den jste chudákem a za pár dalších dní se z vás může stát milionář (Bitcoin je toho důkazem). Co mi však na tomto projektu nesmírně vadí, je to nechutné „oblbování“ ze strany zakladatelů British Asset. Jako kdyby bylo zaručeno, že zbohatnete.
3. Nepodléhají žádné regulaci, nejsou nikým kontrolováni
Zajímavé jsou i obchodní podmínky tohoto projektu, ve kterých společnost British Asset tvrdí, že za peníze získané z prodeje tokenů kupuje nemovitosti (případně pozemky, luxusní jachty či auta) a buduje jakýsi Eko systém. Firma má následně tyto nemovitosti pronajímat zájemcům a o zisk se dělit se svými investory. Problémem je, že pan Čmolík plánuje pronajímat tyto nemovitosti pouze za kryptoměnu Kauri. Už vidím, jak každý zájemce o ubytování v jeho „Eko hotelech“ bude zaměňovat svá eura či dolary nejdříve na Bitcoin a ty pak na Kauri, aby mohl zaplatit za ubytování (přičemž zaplatí 2x nemalý poplatek za převody). Případně, jak se investoři plácají do Kostariky, aby alespoň někde mohli využít své Kauri. Mimo jejich Eko systém resp. projekt sdílené ekonomiky totiž Kauri nikde nevyužijete (nekoupíte si za ně nic, neakceptují je v žádném obchodě). Můžete je jen zaměnit ve směnárně za Bitcoiny a ty pak za eura či koruny, přičemž opět zaplatíte konverzní poplatky.
Polopatě řečeno, je to, jako kdyby si nějaká restaurace vytvořila vlastní měnu a vy byste za ni mohli koupit pivo jen u nich (možnost využít Kauri jen v jejich Eko systému, to znamená v Krypto hotelech a dalších službách od British Asset). V jakékoliv jiné restauraci by vám tuto měnu neakceptovali.
Další věc je, že zmíněné nemovitosti, které kupuje pan Čmolík z vašich investic, jsou výhradním majetkem společnosti. V případě následného prodeje nemovitostí připadá investorům pouze nárok z rozdílu pořizovací a prodejní ceny. To zní jako skvělá byznys příležitost, že? Bohužel, jen pro firmu.
Je to jako kdybych od vás vybral 10 milionů korun s tím, že za danou částku koupím luxusní Ferrari, které budu následně pronajímat a vám za to přislíbím procenta ze zisku. Aby to bylo ještě zajímavější, vytvořím si vlastní kryptoměnu s názvem Šmejd a od potenciálních zájemců budu brát platby pouze v této kryptoměně. Logicky nic nevyděláme. Co je však podstatné, majitelem luxusního auta, na které jste se poskládali vy, budu výhradně já!
Pan Čmolík z British Asset se v propagačních videích chlubí tím, že nepotřebují mít licenci k poskytování investičních služeb, a tudíž nejsou nikým regulování. V obchodních podmínkách najdeme konkrétně toto:
Kupující si je vědom, že nákup Kauri tokenů nepodléhá žádné regulaci ani ochraně investice z hlediska zákona žádného státu. Společnost prodává Kauri „jak jsou“ a nenese právní odpovědnost za případnou nemožnost naplnění záměrů strategie Kauri. Kupující se vzdává možnosti jakkoli vinit či žalovat společnost či zástupce společnosti.
Takže pokud to nevyjde, což je velmi pravděpodobné, spravedlnosti se nedovoláte. Nemáte se na koho obrátit, protože firma není pod žádnou kontrolou (dokonce prý ani neplatí daně, protože mají majetky v kryptoměnách) a neodpovídá žádným regulačním orgánům.
Zbývá vám pak jen doufat, že za 20 let bude mít Kauri minimálně 5x vyšší hodnotu, než má v současnosti, aby se vám vrátila alespoň vaše investice. 20 let je však dlouhá doba…
4. Tokeny se obchodují na pochybné burze Latoken
Pan Čmolík natočil kromě propagačních videí ještě jedno video s názvem Krypto Kafé, ve kterém „nakládá“ všem kritikům, hejterům a pomlouvačům a vysvětluje v něm, že Kauri není podvod, protože se s ním dá obchodovat na krypto burze. To je skutečně pravda. S Kauri se dá obchodovat na burze Latoken, která ovšem v krypto komunitě nemá dobré jméno. Naopak, drtivá většina odborníků tvrdí, že za úplatu zalistuje tato krypto burza všechny tokeny, včetně nesmyslů a podvodů. Stačí jen vyplnit žádost a zalistují tam cokoliv.
Hovoří se dokonce o tom, že samotná burza je podvod, ze které uživatelé své peníze nedostanou.
U naprosté většiny tokenů, které se obchodují pouze na burze Latoken, je obrovské riziko, že jde o podvod.
5. Vláda na vás něco chystá, zachraňte své peníze
Pan Čmolík kritizuje praktiky centrálních bankéřů, sám však láká spekulanty na to, že se mu v blízké budoucnosti podaří vypumpovat cenu Kauri na několikanásobně vyšší hodnotu.
Hlavní mantrou všech kryto investičních guru (platí i pro prodejce zlata či stříbra) je vystrašit potenciální investory a přesvědčit je, že dnešní centrální bankovní systém je založen na podvodu, fiat měny (dolar, euro, česká koruna) jsou jen bezcenné papírky a systém se brzy zhroutí (toto poslouchám už 10 let) a vy přijdete o své naspořené peníze. Proto byste neměli váhat a zachránit své úspory investováním do kryptoměn (případně zlata, stříbra a podobně).
Stejně je tomu i v propagačním videu „Krypto šlechta z paneláku“, kde Jiří Vokiel Čmolík, kromě svého životního příběhu a historie, rozebírá i současný peněžní systém. Ve videu neváhá doslova strašit lidi tím, že se je vláda, resp. centrální banky chystají okrást, a proto by měly z „potápějícího se Titaniku“ zachránit své úspory dokud je čas a přesunout je (investovat) do decentralizovaného světa kryptoměn. A samozřejmě investiční skupina British Asset s panem Čmolíkem má pro vás jedinečnou nabídku, jak to udělat… Bude vás to stát „jen“ 3 450 eur, resp. 90 000 korun (případně 75 Kč denně, pokud se rozhodnete pro spoření v Edufin Academy). Ano, slyšíte dobře, eura či koruny, chtějí od vás ty papírky, které jsou podle Čmolíka podvodem, abyste je vyměnili za něco, co nemá velkou hodnotu, ale v budoucnu vám to prý možná přinese obrovské bohatství.
Je úsměvné, že všichni tito obchodníci se zlatem, stříbrem nebo kryptoměnami dostávají provize z vaší investice právě v eurech či dolarech.
6. Dá se něco na tomto projektu vydělat?
Nepochybně dá, ne však na kryptoměně Kauri. Pravděpodobnost, že po 20 letech bude mít tato kryptoměna alespoň takovou hodnotu, aby to bylo pro vás výhodné, je velmi nízká (není to ale nemožné, možná skutečně zbohatnete). Vydělat se však dá i okamžitě, a to prostřednictvím affiliate marketingu, tzn. propagací a doporučením této „úžasné“ investiční příležitosti dalším lidem. Jaké provize nabízejí za přivedení nového investora, se mi nepodařilo zjistit.
Pár slov na závěr
Pojďme si to shrnout. Za projektem stojí firma sídlící v daňovém ráji na Marshallových ostrovech, kterou řídí člověk považován širokou veřejností za jednoho z největších manipulátorů a šarlatánů v ČR.
Projekt nepodléhá žádné regulaci, nemá a prý ani nepotřebuje licenci k poskytování investičních služeb od českých úřadů (ČNB). Ochrana vaší investice je proto nulová.
Tokeny se obchodují pouze na burze Latoken, která má v krypto komunitě pochybné jméno, a to z toho důvodu, že nemá problémy zalistovat i podvodné kryptoměny.
Kryptoměna Kauri není decentralizovaná, ale naopak. Využít ji můžete pouze v rámci jejich Eko systému resp. služeb British Asset (například ubytovat se v Eko hotelu, půjčit si jachtu nebo si nechat vymýt mozek v Neuro-restartu). Kdekoliv jinde vám budou Kauri zbytečné. Můžete je zaměnit ve směnárně na Bitcoiny a ty pak na koruny či eura. Za směnu však zaplatíte nemalé poplatky.
Toto rozhodně nevypadá na transparentní investiční příležitost, ne? Naopak, projekt sdílená ekonomika investiční skupiny British Asset je netransparentní a vysoce rizikový, navíc v současné době absolutně nevýhodný.
PS: Od registrace nikoho neodrazuji, doporučuji však pečlivě zvážit spolupráci s firmou British Asset.
Doporučuji přečíst si také článek, Jak rozeznat seriózní investiční příležitost od podvodu.
Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Pak si zkuste prohlédnout i diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací k tomuto tématu.
Přišli jste již někdy do kontaktu se společnosti British Asset a kryptoměnou Kauri? Potěšíte mě, pokud do diskuse napíšete své vlastní zkušenosti.
Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.
Ahoj, mé jméno je Jiří a momentálně pracuji, samozřejmě z pohodlí domova, pro PR agenturu jako prodejce reklamy. Přitom dělám online marketing pro e-shop a věnuji se i tvorbě této stránky. Rád vyhledávám zajímavé možnosti, jak si vydělat online, a následně je zveřejňuji na tomto webu. Beru to jako koníček. Doufám, že si prostřednictvím mé stránky najdete i vy nějakou reálnou práci z domu nebo si alespoň vyděláte něco navíc.