Internet zrychluje náš život, v moderní době jsme díky němu schopni nakupovat zboží z druhého konce světa během pár minut, dohodnout obchod jediným kliknutím nebo poznat někoho, koho bychom bez online světa nepoznali. Rozšiřuje se i paleta možných investic, které mohou v budoucnu přinést zajímavý pasivní příjem. Ne vždycky ale narazíte na poctivou společnost a s počtem nabídek samozřejmě také narůstá riziko podvodu. Samozřejmě ale není důvod obávat se něčeho předem a neinvestovat na internetu vůbec.
Lepší bude mít oči otevřené, každý podnik si dobře prověřit a pak teprve zahájit nějakou akci.
V tomto článku bych vám chtěl na základě svých dosavadních zkušeností s online podnikáním a investicemi představit pár způsobů, jak odhalit podvodnou investiční společnost, resp. jaké jsou rozdíly mezi seriózní a legální investiční příležitosti a podvodným Ponziho schématem.
Co si vlastně představit, když se řekne Ponziho schéma?
Ve zkratce – jde prostě o podvodné jednání, které funguje jako klasické letadlo. Systém dostal pojmenování podle podvodníka s italskými kořeny Charlese Ponziho, který působil v Severní Americe na začátku minulého století. Investoři se chytí na bombastické sliby a vysoká zhodnocení během krátké doby.
Tento systém funguje tak, že investoři vkládají do společnosti své peníze za účelem nemalého zúročení. Toho by se mělo docílit pomocí investování těchto peněz. Majitel firmy, který ale podniká na Ponziho principu, peníze nikam neinvestuje. Část peněz si nechá pro sebe, druhou část peněz vyplatí jen několika šťastlivcům, kteří přišli do pyramidy v „první linii“.
Jediným zdrojem příjmu podvodné investiční společnosti jsou vklady investorů. A právě z těchto peněz firma vyplácí výnosy. Když se příliv nových investorů zastaví, firma zkrachuje. Podvodník si odnáší peníze klientů a klienti jsou ve větší míře bez peněz. Ponziho schéma bývá poměrně tvrdě trestáno.
Nejčastějším systémem, který pracuje na principu Ponziho schématu, je Hyip – vysoce výnosný a hlavně rizikový systém.
O Ponziho schématu a pyramidovém schématu jsem napsal samostatnou recenzi. Pokud byste chtěli vědět, jak tyto režimy fungují v praxi, přečtěte si i tento článek.
Jak rozeznat Ponziho schéma od transparentních investičních příležitostí?
Charles Ponzi nabízel v Bostonu zdvojnásobení vkladů do tří měsíců, což je samozřejmě naprostý nesmysl. Princip spočíval v poštovních známkách ze zahraničí – v Evropě koupit, v USA draze prodat. Za půl roku tento šejdíř získal asi deset milionů dolarů a oklamal desítky tisíc lidí. I v dnešní době má zdatné následovníky, kteří využívají internet ke svému prospěchu a snadno obalamutí nováčky. Jak se jim vlastně bránit?
1. Seriózní investiční firma nic nezatajuje, Ponziho schéma však ano
Společnost, která má za sebou dobré obchodní výsledky, se jimi přeci ráda pochlubí. Nebude ukrývat před světem svého majitele, nabídne propracovanou internetovou prezentaci, případně třeba i grafy a tabulky, ze kterých bude patrné, že se jí na trhu dlouhodobě daří, a že vklady investorů skutečně někde investuje. Snadno si najdete osoby, které stojí v pozadí, dozvíte se víc o jejich kariéře. Dostupné budou nejen fotografie, ale i videa, články v celostátním tisku. Zkrátka hmatatelné důkazy, nikoliv jen kusé informace, které už na první pohled nepůsobí moc důvěryhodně. Když navíc zjistíte, že fotografie jsou stažené odkudsi z internetu a údajné sídlo světové firmy je v daňových rájích v Karibiku (nebo se jedná o schránkovou firmu, která má svou kancelář na stejné adrese jako dalších 500 virtuálních firem), jistě to nebude zrovna nejlepší vizitka investiční společnosti.
Klasické Ponziho schéma naopak rádo zveličuje a nabídne jen neurčité informace, které do sebe příliš nezapadají. Tajemný podnikatel v pozadí jde jen těžko dohledat, přitom má jít o pohádkově bohatého člověka, kterého by svět investic měl určitě dobře znát. Historie firmy jako by ani neexistovala, na webu blikají palcové nadpisy a stránka nevypadá zrovna dvakrát přehledně. Sídlí prakticky zásadně mimo EU. Pokud tedy vůbec někde sídlí…
Pozor, to, že má investiční firma reálné sídlo a jejich majitelé jsou snadno dohledatelní, automaticky neznamená, že jde o legitimní firmu. Dnešní podvody jsou tak sofistikované, že jejich majitelé nemají problém vystupovat na veřejnosti, dělat velké konference a eventy tak, jak to bylo v případě internetových projektů Zeekrewards a Banners Broker. Na tyto podvodné investiční příležitosti jsem bohužel naletěl i já.
První zmiňovaná společnost Zeekrewards měla dokonce reálné sídlo v USA, Banners Broker organizoval různé světové konference. Obě firmy okradly desetitisíce lidí. Naštěstí byly zrušeny úřady.
2. Ponziho schéma nabízí velmi vysoké zhodnocení během krátkého období
Za pár týdnů milionářem – dobře, s tak okatými výzvami se asi už dnes moc nesetkáte, ale v každém případě platí, že seriózní a legální investiční příležitost je běh na dlouhou trať. Investice se zhodnotí v řádu let, teprve čekání přinese kýžené ovoce. Každá pak s sebou nese nějaké riziko, pokud snad chcete investovat s naprosto minimálním zhodnocením (které prakticky ani nestačí na inflaci) a takřka nulovým rizikem, jsou tu spořicí účty v bance.
Ponziho schéma však o riziku vůbec nemluví, naopak – přesvědčuje zájemce o tom, že zhodnocení vkladu přijde už brzy. Dokonce nebude vůbec malé, v krátké době prý získáte desítky nebo i stovky procent navíc, takže byste byli sami před sebou za hlupáky, kdybyste snad do podobné příležitosti odmítli jít. Tvrdí, že máte náskok před dalšími potenciálními investory a štěstěna stojí na vaší straně. Nulové riziko a pohádkový zisk, ale musíte jednat tady a teď, protože už večer nebo zítra ráno bude pozdě. A přece nechcete, aby vás někdo ještě předběhl?
Garantované zisky se pohybují v dnešní době v jednotkách procent. Riskantní investice (negarantované) v nízkých desítkách procent. Výjimečně je možné na investici vydělat i desítky nebo stovky procent, ale to je opravdu výjimka a obrovské štěstí (v podstatě jako sázka do loterie). Pokud vám někdo nabídne garantované roční zhodnocení investice 150 % jen za to, že zapínáte/vypínáte počítač, je to podezřelé. Teď mám na mysli především různé podvodné systémy s kryptoměnami.
Podvody s kryptoměnami rostou v poslední době jako houby po dešti. Pokud chcete být v obraze a vědět, kdy jde o podvod, přečtěte si můj článek 7 tipů, jak odhalit podvodnou kryptoměnu. Najdete tam pár znaků, jak odlišit legitimní kryptoměnu od podvodu.
3. Transparentní investiční společnosti mají posvěcení od národní banky
Každý, kdo chce obchodovat s akciemi, musí mít licenci národní banky, jako je například ČNB. Pokud to majitel investiční firmy sám neuvádí, zřejmě najdete tuto informaci na oficiálním webu centrálních bank. A když nebude konkrétní společnost v seznamu, zřejmě nemáte tu čest s poctivým podnikatelem. Všechny legální investiční firmy jsou totiž dozorovány ze strany státu, protože to legislativa přímo vyžaduje.
Ponziho schéma je ale o něčem jiném, nikdo je neschválil, nikdo je nehlídá, není zde žádná regulace, žádný státní orgán jej nikam neuvádí – a kromě jiného, sídlí zpravidla někde na druhém konci světa a stopy původu jsou docela nejasné.
Aby byli klienti dostatečně chráněni, podléhají investiční společností v jednotlivých státech nejrůznějším regulacím, nejinak tomu je i v České a Slovenské republice. Jedná se tedy o kontrolovanou činnost, na kterou ne každý může dostat patřičnou licenci.
4. Výnosy mají být s Ponziho schématem stále stejné, bez ohledu na vývoj na trhu
Žádný trh na světě se nebude chovat pořád stejně – v tom přeci tkví už sama podstata kapitalismu. Jsou tu různé výkyvy, krize, období velkého růstu, a naopak propad investic, který nelze dopředu moc dobře odhadnout. Legitimní investiční firma proto počítá se všemi možnostmi a negarantuje obrovské výnosy v krátkém čase. Naopak, zpočátku může hodně vydělat, po dvou letech část portfolia ztratí, aby jej pak zase po určité době zhodnotila. Investice jsou totiž otázkou mnohaleté snahy a pečlivého monitoringu změn na evropských nebo světových trzích.
Jedině Ponziho schéma mluví o tom, že zaručený příjem budete mít i přes hospodářské krize a změny v hodnotách cenných kovů nebo jiných tržních komodit. A to je přeci jasný ekonomický nesmysl. I když, jako pohádka to zní krásně a snad právě proto se do podobného mechanismu zapojí poměrně dost lidí, kteří pak spláčou nad ztrátou peněz.
5. Seriózní firma nabídne reálné zhodnocení, Ponziho schéma vyžaduje nábor členů
Máte do projektu přivést nové lidi, aby se pod vás zaregistrovali? Dokud přichází noví a noví členové, peníze se skutečně jen hrnou a firma prosperuje. Pokud se příliv nových investorů zastaví, firma zkrachuje a veškeré investované prostředky pak přijdou vniveč. Pokud jde o Ponziho schéma – finanční pyramida funguje velmi jednoduše, peníze jsou tu jen pro ty, kteří přišli do systému na začátku. Firma vklady investorů nikam neinvestuje, zisk je tedy vlastně na nule – kromě vkladů investorů tu není a nebude žádný další kapitál.
Podílové fondy, dluhopisy, obchodování s akciemi i nemovitostmi, tyto všechny možné scénáře mají jedno společné. Investiční společnosti, které jsou skutečně transparentní, vám nabídnou reálné zhodnocení vložených peněz. Zkrátka budou do něčeho investovat – ne jenom vyplácet z náboru dalších členů.
6. Ponziho mechanismus určitě nesnese žádné zvídavé otázky
V jádru platí, že kdo neuvede detaily a nahrazuje je bombastickými slogany a palcovými titulky, patrně něco tají. Prověřte si proto společnost, se kterou chcete spojit svou budoucnost, položením několika zvídavých otázek.
Jak to celé funguje, o čem investiční plán je, kolika způsoby je zabezpečen a tak podobně – za zeptání nic nedáte a možná zaženete původní pochyby. Pokud vám však není majitel schopen odpovědět na základní dotazy, které se týkají funkce jeho zvoleného systému, a přímé reakci se vyhýbá, patrně tu něco nehraje.
Pokud nějaké investici nerozumíte, nechte si ji podrobným způsobem vysvětlit. Jak vždy říkával proslulý Warren Buffett, nikdy byste neměli investovat do něčeho, co ještě nechápete úplně do detailu. Firmě, která vám slibuje vysoké výnosy v krátkém čase, ale není schopná podat vysvětlení, jak hodlá dosáhnout zisku, bude lepší se obloukem vyhnout.
Pár zvídavých dotazů a máte hned jasněji. Transparentní a legální investiční firma nebude mít problém s odpovědí vyčerpávajícím způsobem. Ponziho schéma bude tajit, zatloukat, fabulovat a zveličovat.
Já se například vždy ptám – jaké je cash flow dané investiční společnosti? Odkud do systému proudí peníze? Na čem společnost vydělává a z čeho vyplácí své investory? Pokud zjistíte, že jediným zdrojem příjmu investiční společnosti jsou vklady investorů, potom jste na 100 % narazili na Ponziho schéma.
7. Věrohodná společnost velmi ráda vystaví papírová potvrzení
Ponziho schéma má ještě další a další trhliny. Tak například, nevypisuje žádné smlouvy nebo stvrzenky. Když kupujete byt, sjednáváte hypoteční úvěr, nastupujete do nové práce nebo sepisujete obchodní podmínky spolupráce, vždy půjde o poměrně složitou administrativu. S tím si ale Ponziho mechanismus hlavu neláme, protože papírování není vůbec jeho styl. Naopak, při kontrole někým zkušeným v oblasti práva by pak okamžitě vyšlo najevo, že nejde o právě dvakrát férový projekt. Takže čím méně papírů, podpisů a smluv, tím také lépe – ideální je, aby nebyla dokumentace prakticky žádná. Důkazy se totiž musí zahrát do autu, pozdější vyšetřování by jinak mělo spoustu užitečné munice…
Pár slov na závěr
Do světa investic byste měli vkročit pomalu a rozvážně, rozhodně neplatí, že budete mít za týden milion dolarů jako v lotynce. Nemůžete čekat, že vám bohatství spadne do klína. Abyste dosáhli zisku, musíte znát trh lépe, předvídat problémy a chytře se na ně připravit. Raději dvakrát měř, jednou řež, jak praví známé úsloví.
Důvěřivý investor a chamtivý podvodník – podobné schéma tu přeci je už od samých počátků lidské společnosti. Neopakujte proto chyby minulosti, snadný výnos bez nejmenšího přičinění nebo tvrdé práce jednoduše neexistuje. A pokud jej někdo slibuje, tak mu jde spíš o vaše úspory, než o nějaký společný plán, na kterém zbohatnete.
Rozhodně věnujte pozornost výběru investičních společností, abyste se nenapálili, a své peníze skutečně zhodnotili. Ne jeden člověk neuváženou investicí do Ponziho schématu přišel o celoživotní úspory.
Mohlo by vás zajímat:
10 společných rysů Ponziho schématu – v článku se dozvíte, co mají společného všechny internetové podvody jako jsou Kairos Technologies, Bereal Estate, ZeekRewards, Banners Broker, Recyklix atd. Měl by vám pomoci pochopit, jak funguje každé Ponziho schéma, resp. jak začne, jak probíhá a jak skončí.
Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Pak si zkuste prohlédnout i diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací k tomuto tématu.
Přišli jste již někdy do kontaktu s Ponziho schématem, resp. neseriózní investiční příležitostí? Napište do diskuse své vlastní zkušenosti.
Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.
Ahoj, mé jméno je Jiří a momentálně pracuji, samozřejmě z pohodlí domova, pro PR agenturu jako prodejce reklamy. Přitom dělám online marketing pro e-shop a věnuji se i tvorbě této stránky. Rád vyhledávám zajímavé možnosti, jak si vydělat online, a následně je zveřejňuji na tomto webu. Beru to jako koníček. Doufám, že si prostřednictvím mé stránky najdete i vy nějakou reálnou práci z domu nebo si alespoň vyděláte něco navíc.