Možnosti výdělku s kryptoměnami – Litecoin, Bitcoin, jak na to?

Pár způsobů, jak vydělat na kryptoměnách.

Dříve, než se pustíme do samotného článku o možnostech výdělku pomocí kryptoměny, by každý z vás měl vědět, co to ta kryptoměna je. Kryptoměna je vlastně obdobou klasických peněz, jen jsou převedené do digitální podoby na internetu. Vzhledem k tomu, že digitální měna se nijak netiskne, hlídá ji složitý matematický algoritmus, který rozhoduje, kolik měny se dá vytěžit. Kryptoměnu můžete také zakoupit za peníze nebo vyměnit za další virtuální měny. Otevírají se tak neskutečné možnosti podnikání mnohým spekulantům.

 

Hlavním účelem těchto měn je rychlé zaplacení služeb nebo produktů na internetu (a stále častěji i mimo něj), a ještě k tomu bez poplatku!

Virtuálních měn je nespočetně mnoho. Tak jako existuje například euro, dolar nebo libra, tak také ve světě kryptoměn existuje Bitcoin, Litecoin, Namecoin, Dogecoin a mnoho dalších. Jsou normálně obchodovatelné na burze, a tedy mají reálnou hodnotu. Každá z těchto digitálních měn se od sebe trochu odlišuje, ať už způsobem těžby nebo tím, co představuje. Úplný seznam kryptoměn najdete zde.

 

Výhoda kryptoměny

Prostřednictvím kryptoměny můžete prakticky okamžitě za poplatek pár haléřů přenášet tisíce korun z jedné země do druhé. Pro porovnání – prostřednictvím bankovního převodu čekáte na dokončení transakce celý den a zaplatíte poplatek někdy až 1 – 3 % z částky převodu (když jde o zahraniční platbu). Kromě toho, banka bude registrovat, že se koná přesun peněz, zatímco u kryptoměny nemá nad takovouto transakcí dohled.

 

Možnosti, jak vydělat na kryptoměnách

1. Těžba kryptoměny

Jednou možností výdělku je právě těžba kryptoměny. Vzhledem k tomu, že těžení digitální měny je velmi náročné na výpočtový potenciál vašeho počítače, rozhodně se nevyhnete velkým počátečním investicím – pokud tedy chcete vlastnit výkonný počítač s mnoha parametry převyšujícími většinu počítačových sestav. O co přesně jde? Pokud se rozhodnete zapojit do těžby virtuální měny, umožňujete tak využívat část své PC sestavy pro výpočtové úkony. Ty kontrolují transakce kryptoměn a díky poskytnutí výkonu počítače získáváte od systému (tedy od majitelů internetové měny) odměnu právě v podobě kryptoměny.

 

Jde tedy o přímou úměru. Čím více výkonu máte a poskytnete, tím víc můžete vydělat.

 

K tomu, aby byla těžba elektronické měny výdělečná a skutečně se vám vyplatila, bude potřeba velkých vstupních investic právě do kvalitní výpočetní techniky. Což s sebou přináší nemalé výdaje také za elektřinu, protože takto výkonná sestava bude potřebovat pořádné chlazení. Navíc, budete muset počítat také s velkým hlukem, který budou sestava i chlazení produkovat.

Pokud se vám nechce investovat do nové výkonné PC sestavy, můžete si pronajmout také speciální servery, které určité společnosti za měsíční poplatek pronajímají, a které jsou primárně určené právě na těžení kryptoměn.

 

Čím více transakcí váš počítač ověří, tím větší máte šanci, že získáte odpovídající odměnu v podobě kryptoměny. V současnosti se už těžit Bitcoin moc nevyplatí a určitě je výhodnější těžit méně známé digitální měny. Proč? Pokud je zde méně těžařů, odměny budou vyšší a vy tak získáte možnost kvalitního výdělku.

 

Samozřejmě nemůžete počítat s tím, že zainvestujete obrovské peníze do PC sestav a začnete vydělávat hromady kryptoměn, které přeměníte na reálné peníze. To v žádném případě. Výsledek, podobně jako u jiných spekulací, je nejistý a na to je třeba myslet. Pokud se vám ale váš krok podaří, není vyloučeno, že se stanete skutečnými milionáři.

 

2. Obchodování na burze

Kromě těžení kryptoměn existuje také možnost obchodování s virtuálními měnami na burzách. Burz je hned několik a každá má svoje specifika, proto je velmi důležité si najít přesně tu burzu, která vám bude vyhovovat nejvíc. Díky tomu tak můžete získat skutečně silný, i když spekulativní, nástroj pro obchodování nebo jen drobný přivýdělek bokem. Pokud s obchodováním teprve začínáte, důrazně bych vám doporučil vyhnout se čínským burzám. Za prvé jsou primárně určené pro asijský trh a za druhé jsou určené spíš profesionálnějším obchodníkům než začátečníkům.

 

Digitální měny a jejich obchodování na burze.

 

Poplatky – přesně ty jsou prvním důležitým kritériem pro výběr správné burzy na obchodování s kryptoměnami. Každá burza má svoje specifické balíčky (sestavy) poplatků, o kterých byste se měli před začátkem obchodování dozvědět co nejvíce. Většina poplatků je založená na objemu uzavřených obchodů. Zpravidla platí nejmenší poplatky ten, kdo nejvíc obchoduje. Nemusí přitom jít o obchody v milionových částkách, bohatě postačí víc menších obchodů. Poplatky za jeden uzavřený obchod se pohybují okolo 0,30 %.

Bezpečnost – to je druhá podmínka, na které byste měli v rámci obchodování na burze trvat jako na jedné z priorit. Nezapomeňte, že půjde o vaše peníze! Kdyby byly burzy špatně zabezpečené, mohli byste o svoje peníze nenávratně přijít. Většina burz používá minimálně dvojfaktorovou autorizaci účtu, abyste měli jistotu, že se vám na váš účet nikdo cizí nepodívá, aby vám uškodil, případně pomohl svým obchodem. Burzy často používají také off-line metody na ukládání měny nebo disponují svými vlastními bezpečnostními systémy, které doplňují například o známý Trezor. Trezor je hardwarová internetová peněženka disponující skvělým zabezpečením. Zjistěte si proto co nejvíc informací před tím, než se na burzu vrhnete.

Objem obchodování – také tento pojem byste si měli ověřit dříve, než na dané burze začnete obchodovat. Čím větší bude objem uzavřených obchodů, tím víc zákazníků bude burzu využívat. To znamená hned dvě věci. První je ta, že lidé burze důvěřují, má tedy výhodné podmínky, vynikající zabezpečení a další důležité faktory. Druhou věcí je tak fakt, že máte víc potenciálních obchodních partnerů. V rámci objemu si také zjistíte, jaké měnové páry burza nabízí. Někdy můžete kryptoměnu směnit za dolary nebo eura. Avšak existují také burzy, které umožňují vyměňovat jednu kryptoměnu za druhou.

 

3. Založení kryptoměny

Samozřejmě, že každý má možnost založit si svoji vlastní kryptoměnu, na které může vydělávat. Avšak taková forma podnikání s sebou přináší mnohá úskalí. Ze všeho nejdříve potřebujete mít dostatečné technické zázemí. Technické zázemí pro vlastní kryptoměnu je velmi nákladné. Protože se internetová měna musí těžit, musí mít velmi složitý matematický algoritmus, který bude počítat také se zpomalováním těžby kryptoměny tak, aby měla dostatečnou likviditu nebo odbyt, konkurenceschopnost.

Likvidita potom bude souviset s rozšířeností vaší kryptoměny mezi lidi, investory a společnosti, které ji budou chtít využít. Když se s měnou nebude obchodovat, její kurz bude velmi nízký a vám tak nepřinese žádné plusy, ale naopak starosti v podobě dluhů, protože provoz takových superpočítačů je skutečně velmi nákladný.

Další důležitou informací pro založení kryptoměny je fakt, že musíte mít absolutně dokonalé zabezpečení, což vás bude stát další a další peníze.

 

Založení nové digitální měny rozhodně není žádná zábava, vyžaduje to skutečně mnoho investic, které jednotlivec pravděpodobně není schopný utáhnout úplně sám. Pokud ale překonáte všechny počáteční problémy, rozhodně získáte skvělé možnosti, jak se stát milionářem.

 

4. Investice do kryptoměny

Máte na výběr prakticky dvě okamžitá řešení. Prvním řešením je investice. Jednoduše nakoupíte kryptoměnu a čekáte. Na co? Virtuální měna mění svůj kurz, ať už směrem nahoru nebo směrem dolů. Je tedy extrémně volatilní. Příkladem je samotný Bitcoin. Zatímco začátkem roku 2017 byla jeho hodnota něco kolem 1000 USD, koncem roku vystoupila hodnota jednoho BTC až na cca 19 000 USD. Dneska kurz zmiňované kryptoměny klesl pod 11 000 USD. Abyste zbohatli díky spekulacím, musíte si tedy připravit relativně velkou sumu peněz

Druhou možností, jak investovat do kryptoměny, je těžit ji. Co k tomu potřebujete bylo popsané v bodě č.1. Je nutné ale poznamenat, že i přes velké počáteční investice (případně měsíční investice), se těžba elektronické měny vyplatí. 

 

Pokud vás investování do kryptoměn láká, je potřeba počítat také s rizikem. Konec konců tak, jako při každé investici. Je možné, že zbohatnete. Je však také možné, že o vše přijdete.

 

Pozor na investování do pyramidových kryptoměn

Internetové měny jako Bitcoin nebo Litecoin jsou stále populárnější, proto není žádným překvapením, že se začínají objevovat pochybné projekty (pyramidové hry/Ponziho schémata), které jejich popularitu zneužívají k podvodům.

Jedním z takových příkladů je pyramidový projekt Coinspace, který se objevil v ČR koncem roku 2015, a který lidi vyzývá, aby začali podnikat a investovali do připravované kryptoměny S-coin s vidinou 50% zhodnocení vkladu. 

 

Podobných pyramidových systémů je samozřejmě jako máku. Pokud si chcete přečíst, co všechno mají tyto podvodné systémy společné, nevynechejte ani článek falešné digitální měny založené na pyramiděDozvíte se v něm také o rozdílech mezi seriózními elektronickými měnami jako Litecoin a Bitcoin a pyramidovými kryptoměnami typu Onecoin, Coinspace a jiné.

 

Nejznámější kryptoměny – jak je těžit?

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin byl první kryptoměnou, to znamená, že velká část z původního množství je už vytěžená. Když začalo být při vysokém výkonu pro jednotlivce velmi složité najít platný blok obsahující BTC, začaly vznikat tzv. pooly.

Pool je sdružení výpočtových jednotek podílejících se na těžbě současně. Do poolu se jednoduše zaregistrujete, zadáte svoje minery a můžete těžit. Následně vás pool za těžbu adekvátně odmění – podle vašeho výpočtového výkonu a doby těžby daného bloku. Na začátek vám doporučuji vyzkoušet český pool http://mining.bitcoin.cz/. Je to první pool tohoto druhu, je jednoduchý a hlavně ověřený.

 

Graf ukazující hodnotu Bitcoinu. Je to důkaz toho, že kryptoměny jsou extrémně volatilní. Hodnota této kryptoměny se mění z minuty na minutu.

 

Velkou nevýhodou této virtuální měny je její rozšíření, takže pokud chcete zkusit těžit „internetové peníze“, nedoporučuji vám začít právě Bitcoinem.

Díky jejímu rozšíření je k těžbě vyvinuto množství druhů minerů. Nejznámější jsou Cgminer, GuiminerBAMT atd.

 

MT.GOX – peněženka pro Bitcoiny

MT.gox je burza, na které můžete svoje vytěžené Bitcoiny vyměňovat za dolary, eura atd. (alternativa BTC-E). MT.gox je zároveň internetovou peněženkou na Bitcoiny, něco podobného jako například PayPal, Skrill s tím rozdílem, že v těchto dvou se neobchoduje. Na obchodování vám MT.gox vygeneruje adresu vaší peněženky, kterou budete  používat při obchodech a potřebovat do poolu, aby věděli, kam vám mají poslat Bitcoiny, které jste vytěžili. Díky tomu, že MT.gox je klasická burza, můžete se taktéž vydat cestou obchodování. Lacině nakoupíte, draze prodáte.

 

Přečtěte si také článek o výhodách a nevýhodách těžby BitcoinuNajde v něm také pár dalších peněženek a systémy na těžení této kryptoměny.

 

2. Litecoin (LTC)

Jak a kde těžit virtuální měnu Litecoin?Při těžení Litecoinu platí v podstatě to stejné, co při těžbě BTC. Rozdíl je v tom, že není tak rozšířený, proto se na něj nepoužívá mnoho těžebných nástrojů (Cgminer) a celkově je konfigurace minerů o mnoho složitější než u BTC. Velkou výhodou Litecoinu je, že jeho vytěženost a složitost jsou zatím nízké.

Další velkou výhodou je, že „kódování“ Litecoinu je jiné než u Bitcoinu, a proto není možné používat speciální ASIC minery. Bohatě postačí GPU.

 

BTC-E – peněženka pro Litecoin a jiné kryptoměny

Také jde o internetovou peněženku a burzu jako je MT.gox, avšak tato burza podporuje větší množství kryptoměn, zatímco MT.gox podporuje jen Bitcoin. Proto pokud budete chtít používat Litecoin, musíte využít služby internetové peněženky BTC-E.

 

Máte blog nebo jakoukoliv webovou stránku? Pak si rozhodně přečtěte také článek jak si přivydělat na blogu díky kryptoměnám.

 

Pár slov na závěr

Velkou výhodou těžení kryptoměn je to, že nemůžete „spadnout na hubu“, protože když si to porovnáte s investováním do „pochybných internetových projektů – pyramid a Ponziho schémat“, tak na rozdíl od nich tu investujete jen do hardwaru. To znamená, že za vaše peníze máte určitý HW, který v případě, že kryptoměny skončí, můžete jednoduše prodat nebo využít jiným způsobem. Část peněz, které investujete, se vám vrátí zpět a to, co jste pomocí tohoto HW mezitím natěžili, je pro vás vítaným bonusem.

 

Je tedy na vás, jakou cestu si zvolíte. Každá má svoje úskalí, které je potřeba překonat. Rozhodně si dobře promyslete a spočítejte, jestli chcete raději investovat kupu měny, obchodovat s ní na burze, či například měnu těžit.

 

Přečtěte si také článek o alternativních kryptoměnách Etherum, Ripple, Litecoin a dalších. V článku se dočtete, proč vůbec vznikají, čím se liší od Bitcoinu a v čem jsou dokonce lepší než Bitcoin.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Potom se zkuste podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma. 

Jaký je váš názor na kryptoměny? Máte s nimi nějaké zkušenosti, ať už s těžbou, nebo obchodováním na burze? Pokud ano, napište do diskuse.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply